O dostavbu Temelína projevilo zájem 21 firem

21.9.2009 18:07   |  

Kvalifikační dokumentaci pro tendr na dostavbu dvou bloků jaderné elektrárny Temelín si do dnešního dne vyzvedlo 21 firem. Většina z nich jen proto, aby se ujistila, za jakých podmínek se na zakázce za zhruba půl bilionu korun bude moci podílet.

„Vyzvednutí kvalifikační dokumentace v žádném případě neznamená přihlášení do soutěže,“ upozornil mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž. Jména zájemců však odmítl upřesnit. „Pro nás jsou podmínky tendru nesplnitelné, proto jsme si dokumentaci nevyzvedávali. Byli jsme ale osloveni Škodou JS, s níž už spolupracujeme na dodávkách pro jaderný reaktor Belene,“ uvedl generální ředitel společnosti Královopolská RIA Ctirad Nečas.

Kvalifikační dokumentaci se nevyzvedla ani skupina J&T, která má ve své stáji několik elektrotechnických firem. „Na širším seznamu pro Temelín máme SES Tlmače a chtěli bychom získat reference i pro Bohemia SES Engeneering, která by mohla působit jako subdodavatel pro chemickou úpravu vody,“ uvedl ředitel komunikace skupiny J&T pro oblast energetiky Martin Maňák.

Podle odborníků pro Temelín připadá v úvahu jen pět dodavatelů: vedle amerického Westinghousu francouzská Areva, ruský Atomstrojexport, japonské Mitsubishi a francouzsko-německo-japonský projekt Atmea. Účast dosud potvrdily Westinghouse a Atomstrojexport, který do soutěže půjde nejspíš v konsorciu se společností Škoda JS, a to s reaktorem MIR.1200 společné konstrukce. Společnost ČEZ minulý týden v Brně upřesnila rozsah celé zakázky. Vypisovaný tendr se týká dostavby třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Temelín s opcí na výstavbu pátého bloku v Dukovanech a až dvou bloků v Jaslovských Bohunicích. V případě nových bloků Temelína se počítá s uvedením do provozu kolem roku 2020, u pátého bloku Dukovan přibližně v roce 2025.

Jak se vybírá dodavatel pro Temelín

V prvním kole si zájemci o dostavbu Temelína vyzvednou kvalifikační dokumentaci a tu spolu se žádostí o účast ve veřejné zakázce odevzdají do 30. října. Pokud splní všechny požadavky, dostanou obsáhlou zadávací dokumentaci, která bude obsahovat podrobné údaje o rozsahu dodávky, termínech a obchodních podmínkách. Teprve pak se zájemci budou moci po zaplacení jistiny pět milionů eur přihlásit do soutěže. Ta zřejmě bude mít několik kol. V posledním zůstanou dvě firmy, z nichž vzejde vítěz, který by měl s dostavbou Temelína začít na konci roku 2011.

Autor: Robert Zelenka

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web