Akademie věd dostane půl miliardy korun navíc

30.7.2009 12:42   |  

Úřadující předseda vlády Jan Fischer a předseda Akademie věd Jiří Drahoš se dohodli na tom, že akademici dostanou půl miliardy korun do svého rozpočtu na rok 2010 navíc.

Vláda je připravena posílit rozpočtový příspěvek pro Akademii věd (AV) v roce 2010 o půl miliardy korun. Po jednání s předsedou AV Jiřím Drahošem to dnes prohlásil premiér Jan Fischer. Navýšení podle něj neovlivní výdajové rámce státního rozpočtu ani jeho deficit. Akademie věd byla dosud nespokojena se záměrem vlády omezit její rozpočet z letošních 5,88 miliardy na 4,92 miliardy. Navýšení prostředků půjde z rozpočtové kapitoly na vědu a výzkum. Podle Fischera je úlohou ministra financí Eduarda Janoty a ministryně školství Miroslavy Kopicové, aby odpovídající prostředky v rozpočtu našli.

Fischer také oznámil, že ještě do konce srpna uspořádá vláda kulatý stůl s představiteli vědecké obce, na němž bude chtít jednat mimo jiné o způsobu, jak měřit a hodnotit úspěšnost výzkumu. Teprve podle výsledků této debaty budou stanoveny státní příspěvky pro AV na roky 2011 a 2012.

Kulatý stůl by podle Fischera rovněž měl být základem pro komplexní debatu o transformaci české vědy. Významným tématem prý bude i to, jak přispět k lepšímu čerpání peněz na vědu a výzkum z fondů Evropské unie.

Akademii věd, která je především baštou základního výzkumu, se nelíbilo, že vláda na návrh Rady pro výzkum a vývoj chtěla krátit její finanční prostředky, a to především ve prospěch grantových agentur a aplikovaného výzkumu v průmyslu. Dotace Akademii věd měla v příštím roce klesnout z letošních 5,88 miliardy na 4,92 miliardy a do roku 2012 na 3,03 miliardy korun.

Stát letos investoval do výzkumu a vývoje 24,83 miliardy korun. V letech 2010 a 2011 bývalá vláda počítala s dalším růstem výdajů, a to na 26,78 a 28,92 miliardy korun. Výdaje na výzkum a vývoj v Česku v posledních letech sice rostly, stále však zaostávaly za průměrem Evropské unie.

Autor: čtk, pda

Komentáře

Čtěte také

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Na rovný přístup státu při přidělování kapacity jednotlivým dopravcům na přeplněných železničních tratí bude dohlížet nový Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře, jehož vznik… více

Mobilní web