Armáda bude potřebovat do roku 2025 asi 460 miliard korun | E15.cz

Armáda bude potřebovat do roku 2025 asi 460 miliard korun

Armáda bude potřebovat do roku 2025 asi 460 miliard korun
ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Česká armáda bude potřebovat do roku 2025 asi 460 miliard, uvádí koncepce výstavby armády. Částka počítá i s letošními výdaji. Z toho zhruba 150 miliard korun půjde na rozvojové projekty, tedy na nákup techniky, munice nebo vybavení. Zbytek pak bude určen na běžné výdaje nebo na zaplacení vojáků. Vedení armády počítá třeba s nákupem bitevních vrtulníků, středních transportních letadel a pásových bojových vozidel.

Koncepci výstavby armády (KVAČR) do roku 2025 nedávno schválila vláda.

Materiál, který je základním dokumentem určujícím požadavky na další výstavbu armády, reaguje na vývoj bezpečnostního prostředí nebo dlouhodobé podfinancování armády. „ČR a její evropští spojenci se nacházejí v nejhorší bezpečnostní situaci za posledních 20 let. Mezistátní vojenský konflikt v Evropě bezprostředně ohrožující bezpečnostní zájmy ČR nelze v současnosti vyloučit,“ upozorňuje dokument. Konflikt podle vedení armády může vzniknout neočekávaně a velmi rychle.

Stabilizace po škrtech

I tomu má odpovídat další vývoj české armády. Měla by proto už v míru mít k dispozici potřebné „lidské zálohy“ i materiální rezervy. Koncepce předpokládá, že do roku 2020 by měla být armáda stabilizována po letech předchozích finančních škrtů, do roku 2025 by se pak mělo české vojsko podstatně rozvinout. Vedení armády ale zároveň přiznává, že některé záměry bude kvůli současným finančním analýzám možné uskutečnit až po roce 2025.

Právě zajištění dostatku peněz považuje KVAČR za klíčové. Česko se sice vstupem do NATO zavázalo k vyčlenění dvou procent HDP pro potřeby obrany, v současné době se ale rozpočet ministerstva obrany pohybuje kolem jednoho procenta. Vládní koalice se dohodla, že do roku 2020 by na obranný rozpočet mělo jít 1,4 procenta HDP. V takovém případě koncepce předpokládá, že v roce 2020 by ministerstvo obrany mělo při každoročním dvouprocentním růstu české ekonomiky k dispozici 72,86 miliardy korun.

460 miliard. Příští rok "odejde" prvních 28

K tomu, aby byly splněny všechny požadavky, které KVAČR uvádí a které armáda potřebuje pro plnění určených úkolů, bude potřebovat v letech 2015 až 2025 asi 460 miliard korun. V příštím roce přitom podle údajů z koncepce půjde na armádu 28 miliard korun, tato částka by se měla na počátku třetí dekády zvýšit na necelých 50 miliard.

KVAČR konstatuje, že velká část současného vojenského materiálu je na konci své životnosti a je „morálně i fyzicky zastaralá“. Zanedbaná je i infrastruktura. Armáda plánuje podle dokumentu nakoupit nové víceúčelové a transportní vrtulníky a do roku 2024 také rozhodnout o pořízení bitevních vrtulníků. Pro přepravu by si armáda ráda pořídila dvě střední transportní letadla. Zpravodajci počítají s nákupem a modernizací dronů. Pozemní síly chtějí koupit nové pásové bojové vozidlo pěchoty, které nahradí zastaralé BVP 2. „Vzhledem k nutnosti udržení mohutné palebné síly bude v letech 2020 až 2025 rozhodnuto o modernizaci či náhradě tanků,“ uvádí KVAČR.

Koncepce počítá s urychleným doplněním jednotek, které v současné době postrádají někdy i více než třetinu personálu. Armáda by měla mít nejméně 24.162 vojáky z povolání, 3720 občanských zaměstnanců a do 5000 vojáků v aktivních zálohách.

Příklady hlavních projektů rozvoje armády do roku 2025:
- pořízení kolových velitelských obrněných vozidel

- pořízení vozidel na univerzální pásové platformě (místo bojových vozidel pěchoty BVP 2)

- pořízení děl odpovídajících standardům NATO

- pořízení moderních samohybných minometů

- zajištění mobility vojsk pořízením doprovodných mostů, odminovacích prostředků, speciálního materiálu pro vyhledávání a likvidaci výbušnin a modernizace pontonových mostů

- pokračování pronájmu 14 nadzvukových letounů JAS-39 Gripen, po roce 2020 rozhodnutí o pokračování pronájmu nebo nákupu

- modernizace vrtulníků Mi-171Š

- pořízení čtyř transportních vrtulníků jako náhrada vrtulníků Mi-17

- pořízení dvou středních transportních letounů

- pořízení víceúčelových vrtulníků se schopností palby pomocí přesně naváděné munice

- pořízení přenosného protiletadlového raketového kompletu velmi krátkého dosahu

- pořízení mobilního 3D radiolokátoru MADR

- zahájení budování útvaru podpory speciálních operací

- pořízení moderního pasivního sledovacího systému

- zabezpečení přepravy ústavních činitelů pořízením náhrady za letouny Jak-40

- pořízení protiletadlového raketového systému středního dosahu

- modernizace a pořízení pozemních a bezpilotních průzkumných prostředků

Zdroj: Koncepce výstavby armády ČR

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!