Babiš: Bartošek zkopíroval návrh zákona od hazardní lobby

Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek prý ve své novele hazardního zákona převzal návrh lobbistické skupiny. Na svém blogu to dnes napsal předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Babiš v článku zveřejnil Bartoškův návrh i materiál, který údajně zpracovala Asociace provozovatelů kursových sázek (APKURS). Oba více než dvacetistránkové texty jsou až na několik odstavců totožné.

 Andrej Babiš
16.10.2015 21:00   |  

Výkonný ředitel asociace Marek Herman na dotaz ČTK Babišovo tvrzení zpochybnil. Bartošek spolupráci s lobbisty v úterý popřel. Babiš dnes napsal, že návrh APKURS jeho autoři chtěli prosadit přes poslance ANO Jana Volného nebo náměstka ministerstva financí za KDU-ČSL Ondřeje Závodského. Ani jeden z nich prý předlohu nepřijal.

Výkonný ředitel asociace Marek Herman Babišovo tvrzení zpochybnil. Bartošek spolupráci s lobbisty v úterý popřel. Babiš dnes napsal, že návrh APKURS jeho autoři chtěli prosadit přes poslance ANO Jana Volného nebo náměstka ministerstva financí za KDU-ČSL Ondřeje Závodského. Ani jeden z nich prý předlohu nepřijal.

Opačně se podle Babiše zachoval Bartošek. „Vzal kompletní návrh APKURS, přidal k němu tři své odstavce a tento 'svůj' návrh poslal nejdříve jako samostatnou novelu a později i jako pozměňovací návrh k novele pana Volného. Jeho návrh dorazil do Sněmovny 10. července,“ tvrdí Babiš.

Rozdíl v několika odstavcích

Texty zveřejněné na odkazech v blogu se podle zjištění ČTK liší jen několika odstavci, jak to píše Babiš. Podle Hermana nicméně asociace materiál nezpracovávala. „Náš návrh jsme zasílali celé řadě institucí a veřejných činitelů - věříme, že jsme sestavili velmi kvalitní a komplexní předlohu, z níž může výsledná legislativa plně vycházet,“ uvedl Herman.

„Po prvním letmém přečtení se domnívám, že materiál, který teď pan ministr Babiš zveřejnil na svém blogu, tak kvalitní není a některými důležitými otázkami se nezabývá,“ podotkl. Herman dodal, že Asociace byla připomínkovým místem a vytvořila několik verzí zákona o hazardu. Nemá tudíž přesnou představu, zda a kdo je využil.


Přečtěte si: Jana Havligerová: Ve vládě roste napětí, lidovci se pustili do Babiše


Bartošek už v úterý na tiskové konferenci po zasedání předsednictva lidovců uvedl, že novela, kterou předložil, je jeho a nevychází z návrhu, který by mu poskytl Herman. Prý se spolu asi jednou nebo dvakrát v životě krátce potkali, ale konkrétní návrh asociace prý nezná, protože mu ho nikdo nepředstavil.

Výměna názorů

Výměnu názorů mezi Babišem a Bartoškem odstartovalo Babišovo pondělní prohlášení, že Bartošek a poslanec ČSSD Ladislav Šincl jsou pod vlivem hazardní lobby. Kvůli tomu podle ministra financí Babiše zdržovali minulý týden ve Sněmovně projednání návrhu poslance ANO Volného na vyšší zdanění hazardu.

Šincl i Bartošek Babišova slova odmítli a žádali po něm omluvu. Postavili se za ně i jejich straničtí kolegové včetně předsedů Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) a Bohuslava Sobotky (ČSSD).


Čtěte také:

Za Babišova slova o ovlivněných poslancích chce omluvu i Sobotka

Babiš: Poslance Bartoška a Šincla ovlivnila hazardní lobby

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Vláda včera schválila zvýšení platů učitelům, čímž splnila to, oč se snaží nejvíce – nahnat si před nadcházejícími volbami preference. K tomu jí můžeme všichni pogratulovat stejně… více

Mobilní web