Babiš bude ministrem financí. Nová vláda má mít jen 17 členů

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš potvrdil, že v chystané koaliční vládě zaujme posty ministra financí a vicepremiéra pro ekonomiku. Kabinet by podle něj měl fungovat ve složení osm zástupců ČSSD, šest členů hnutí ANO a tři za KDU-ČSL. Vláda by tak měla mít 17 členů a ne původně diskutovaných 18.

Andrej Babiš
22.12.2013 14:01   |  

Ke svým funkcím Babiš v České televizi uvedl, že by to mělo fungovat jako v současné vládě Jiřího Rusnoka, kde ministr financí Jan Fischer rovněž zatupuje post vicepremiéra. K ostatním postům za hnutí ANO v nové vládě Babiš konkrétní jména nesdělil, prý tom bude ještě jednat.

Prezident Miloš Zeman v minulosti opakovaně prohlásil, že bude chtít po ministrech nové vlády negativní lustrační osvědčení, a problém by s tím mohl mít právě šéf ANO. Kvůli vedení ve svazcích StB se Babiš soudí na Slovensku.

Zeman před několika týdny prohlásil, že když v prosinci projde prvním sněmovním čtením zákon o státní službě, bude to pro něj dostatečná garance, aby Babiše jmenoval ministrem financí i bez lustračního osvědčení. Podle šéfa ČSSD a zřejmě budoucího premiéra koaliční vlády Bohuslava Sobotky ale zákon projde Sněmovnou asi až na přelomu ledna a února.

V sobotu večer souhlasil celostátní výbor KDU-ČSL s nabídkou na rozdělení míst ve vznikající koaliční vládě ČSSD, hnutí ANO a lidovců. Podle ní by lidovci měli ministra zemědělství, kultury a jednoho bez portfeje. Právě ministrem bez portfeje pro vědu, vzdělání a inovace má být šéf strany Pavel Bělobrádek. Na ministerstvo kultury zamíří bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman a ministerstvo zemědělství povede místopředseda strany Marian Jurečka.


Čtěte také:

Vítěz roku: Babiš k Agrofertu přidal i politickou a mediální divizi

Politiky štěpí lustrační zákon, Sobotka připustil jeho zrušení

Babiš zvyšuje náskok, ČSSD by ve volbách porazil

Velký Cirkus: Andrej Babiš udeřil podruhé

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Luxus netáhne, firma Michaely Bakala opět skončila ve ztrátě

Luxus netáhne, firma Michaely Bakala opět skončila ve ztrátě Fotogalerie

Hospodaření společnosti Luxury Brand Management podnikatelky Michaely Bakala, která v centru Prahy provozuje butiky s luxusním zbožím, skončilo loni ztrátou 153 milionů korun. V… více

Mobilní web