Babiš dal podnikům rekordní daňový pardon, téměř šest miliard

Ministr financí Andrej Babiš se holedbá, že zlepší a zvýší výběr daní. Zároveň ale loni finanční správa prominula firmám a podnikatelům daně v celkové výši 5,82 miliardy korun, což znamená meziroční nárůst o 192 procent. Stát navíc odpustil úroky z prodlení či penále a exekuční náklady za 4,97 miliardy, což představuje meziroční nárůst o 163 procent. V obou případech je to také nejvíce od začátku ekonomické krize v roce 2008.

 Andrej Babiš
2.10.2015 6:21   |  

„Nárůst lze vysvětlit například rozhodnutím Evropské komise z prosince roku 2013, které upravuje výši finančních oprav za pochybení příjemců dotací z evropských prostředků,“ uvedla mluvčí Generálního finančního ředitelství Linda Paterová. Zmírnění sankcí se tak promítlo do rozhodování finančního ředitelství. „Evropská komise umožnila promíjení odvodů o rozdíl mezi původní sankcí a nově stanovenou sankcí právě tam, kde je nová výše sankce mírnější,“ dodala mluvčí.

Podle daňové specialistky Moniky Novotné ze společnosti Rödl & Partner ale nemusí jít jen o pochybení příjemců dotací. „Může se jednat i o prominutí daně z příjmů poplatníkům postiženým povodněmi z roku 2013,“ doplnila Novotná. Svou roli ale sehrála i aktuální rozhodnutí Ústavního soudu a Nejvyššího správního soudu. „Tato judikatura umožnila soudní přezkum rozhodnutí o odmítnutí žádosti o prominutí daně a jejího příslušenství,“ uvedla specialistka.

Agrofert má úlevy jako nikdy

Týdeník Respekt přitom minulý týden uvedl, že stát loni odpustil na daních 1,48 miliardy korun firmám Babišova holdingu Agrofert. Majitel největšího potravinářsko zemědělského uskupení v Česku přitom do funkce nastoupil právě loni na konci ledna.

V roce 2013, kdy ještě nebyl ministrem ani poslancem, podle Respektu Agrofert žádnou daňovou výjimku nedostal. Loňská daňová výjimka pro Agrofert pak je o pouhých 600 milionů nižší než za předchozích patnáct let dohromady.

Částka téměř jeden a půl miliardy by přitom představovala téměř zhruba čtvrtinu z celé loňské sumy prominutých daní. Finanční správa ale konkrétní jména firem, kterým byly daně a příslušenství a v jaké výši odpuštěny, nepotvrdila. „S odvoláním na zákonnou povinnost mlčenlivosti nemůžeme sdělovat informace z daňových řízení týkajících se konkrétních daňových subjektů,“ podotkla mluvčí.


Čtěte také:

Startuje kampaň proti regulacím státu, finančně ji podpoří i Valenta

Babiš: Hlášení u DPH by mělo přinést více peněz než evidence tržeb

Dušan Kutner Autor: Dušan Kütner redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Tramvaje v pražské MHD změnily trasy, vznikly tři nové linky

Tramvaje v pražské MHD změnily trasy, vznikly tři nové linky

V rámci pražské MHD dnes začaly platit změny v provozu tramvají. V Praze změní trasu devět tramvajových linek, přibudou tři nové a 12 linek zůstane beze změny. Náklady na provoz… více

Mobilní web