Babiš jako poslanec zůstane v čele Agrofertu, jako ministr nikoli

Pokud se miliardář Andrej Babiš (ANO) dostane do Sněmovny, zůstane v čele Agrofertu. Vedení své firmy opustí jen v případě, že by se stal ministrem. Uvedl to dnes v diskuzi s předsedkyní strany Hlavu vzhůru Janou Bobošíkovou v televizi Prima. Bobošíková přišla s návrhem změnit některé sociální dávky na mateřský plat.

Andrej Babiš
22.9.2013 14:05   |  

„Já, pokud budu jenom poslancem, tak neudělám žádnou změnu, a pokud bych měl být ve vládě, tak určitě odejdu z Agrofertu a nebudu ho řídit,“ nechal se slyšet Babiš. Šéf jedné z největších firem v Česku tak změnil svůj názor. Na konci srpna totiž v rozhovoru s ČTK řekl, že když se dostane do Poslanecké sněmovny, předá řízení společnosti někomu jinému.

S tím, aby Babiš nadále Agrofert vedl, souhlasila také Bobošíková, která ale zároveň řekla, že by se podnikatele bála jako ministra financí, protože má prý za sebou kromě úspěchů také pověst bankrotáře v souvislostí se společností Proferta.

Babiš to odmítl s tím, že řadu firem zachránil. Že by se stal ministrem financí, vzhledem k dosavadním odmítavým postojům ostatních stran ohledně možné koaliční spolupráce s ANO, nepovažuje za pravděpodobné, kdyby na to ale došlo, může jím prý být.

Matka jako komunální zaměstnanec

Bobošíková v debatě představila koncept mateřského platu, pomocí něhož chce zabránit zneužívání sociálních dávek. Sociální dávka je nároková, ale plat by byl smlouvou mezi dvěma subjekty, která se dá měnit, uvedla.

„My říkáme, nechť se ženy stanou na mateřské zaměstnankyněmi obce a nechť podle toho, jak ta obec vidí, jak se ta žena stará o to dítě, …tak ať ji vyplácí za tu práci, kterou ona s těmi dětmi má,“ vysvětlila svou představu.

Čtvrtá největší firma země
Babišův Agrofert byl založen v roce 1993 jako společnost obchodující s hnojivy a agrochemikáliemi. V průběhu let se rozrostl a skupina v současné době zahrnuje přes 200 společností. S více než 5,5 miliardy eur konsolidovaného obratu je Agrofert čtvrtým největším podnikem v České republice. V červnu Andrej Babiš koupil mediální skupinu Mafra, která vydává celostátní deníky Dnes a Lidové noviny a provozuje i další média.

Oba politici se rozešli v pohledu na řízení státu. Babiš opakovaně prohlašuje, že by stát řídil jako firmu, tedy ve prospěch jejích akcionářů, v tomto případě občanů. „My tento koncept řízení státu naprosto jednoznačně odmítáme, protože si myslíme že je tu stát proto, aby vytvářel zázemí pro všechny,“ řekla Bobošíková s tím, že firma je nástroj pro vytváření zisku, a když jej někdo vytvářet přestane, je propuštěn. Takhle ale podle ní stát fungovat nemůže.

Šéfka strany Hlavu vzhůru také Babiše obvinila z toho, že koupí médií nastoupil cestu berlusconizace české politiky. Předseda ANO zase Bobošíkové vyčetl, že je její hnutí napojené na kmotrovské struktury, což politička odmítla.


Čtěte také:

Do voleb jde 24 stran a hnutí. Vydělat mohou i outsideři

Průzkum: Babiš obírá o hlasy ODS i TOP 09

Klaus si přeje jednotnou pravici. Podpořil blok Hlavu vzhůru Jany Bobošíkové

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web