Babiš otáčí. Je pro půjčku Řecku, bude-li jisté, že o peníze Česko nepřijde

Poskytnutí překlenovací půjčky Řecku ze zdrojů EU je pro Česko přijatelné v případě, že s půjčkou budou spojeny právně závazné záruky, které zabrání ztrátě peněz, uvedl ministr financí Andrej Babiš. V pondělí přitom Babiš řekl, že Česká republika odmítá garantovat půjčku Řecku a neposkytne mu ani žádnou přímou půjčku.

 Andrej Babiš
15.7.2015 18:22   |  

Evropská komise navrhla řešit okamžité finanční potřeby zadluženého Řecka ve výši asi sedmi miliard eur (asi 189 miliard korun) půjčkou ze staršího krizového fondu EFSM (Evropský finanční stabilizační mechanismus)]]. Ten v minulosti společně vytvořily všechny země Evropské unie.

Anketa

Mělo by se Česko nějakým způsobem podílet na finanční pomoci Řecku?

Ano   10% Ne   90%

V anketě hlasovalo 1046 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

„V rámci mechanismu EFSM jsou do tohoto problému vtahovány i ostatní země EU. ČR odmítá garance za řecké dluhy a (Evropská) rada v minulosti řekla, že tento mechanismus po červnu 2013 již nebude používat. Naše stanovisko je, že nechceme, aby byl tento mechanismus použit. A pokud ano, tak jen dočasně,“ uvedl v pondělí Babiš po zasedání vlády. Upozornil ale, že Česko může být přehlasováno. Českou garanci či půjčku Řecku odmítl i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Ministři financí několika zemí mimo eurozónu dali tento týden jasně najevo, že se jim podobná půjčka Řecku nelíbí. Nejlepším řešením řecké dluhové krize by podle Babiše byl odchod Řecka z eurozóny a částečný odpis jeho dluhů.

Za půjčky z EFSM ručí všechny země EU, nejen státy platící eurem. Česko by tak v případě, že podobný postup bude realizován, krátkodobě ručilo za 1,13 procenta úvěru, tedy asi za 2,1 miliardy korun.


Čtěte také:

Poslanci v Řecku jednají o přijetí úspor. Tsipras musí spoléhat na opozici

Sobotka: Řecko by nemělo dostat půjčku přes EFSM, je to mrtvý nástroj

Pavel Páral: Licoměrnost českých eurofederalistů

Tsipras v dohodu nevěří. Podepsal ji jen, aby se vyhnul katastrofě

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web