Babiš spustil kampaň za miliony. Na státu nevyděláváme, tvrdí | E15.cz

Babiš spustil kampaň za miliony. Na státu nevyděláváme, tvrdí

Babiš spustil kampaň za miliony. Na státu nevyděláváme, tvrdí
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: ČTK

duk

A dost. Majitel Agrofertu a ministr financí Andrej Babiš (ANO) se chce bránit informacím v médiích o tom, jak jeho firmy po Babišově vstupu do politiky a vlády začaly vydělávat na státních zakázkách, dotacích a daňových odpustcích. Agrofert dnes proto spustil reklamní kampaň, v níž veřejnosti za pomoci billboardů, inzerátů v tisku a rozhlasových spotů nabízí vlastní data o tom, kolik od státu či EU dostává a kolik naopak odvádí.

„Kampaň je reakcí na neustálé politické útoky na naši firmu. Často se objevují nepravdivé informace o tom, jak Agrofert vydělává na státních dotacích. Opak je přitom pravdou,“ říká mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Kolik bude kampaň Babiše stát, to neuvedl. Obvykle se ale podle informací z trhu cena podobné kampaně pohybuje minimálně v jednotkách milionů korun.

„Na dani z příjmu a na zdravotním a sociálním pojištění odvedeném za zaměstnance platíme mnohem víc, než od státu dostáváme na dotacích,“ říká Hanzelka s tím, že Agrofert za posledních deset let takto odvedl státu více než 22 miliard korun – přibližně desetkrát více, než obdržel od státu na dotacích.

Stát není firma. ČSSD se ve volební kampani vymezuje vůči Babišovi

„V kampani jsme také chtěli upozornit, že prostřednictvím naší Nadace Agrofert věnujeme nezanedbatelné finanční prostředky i na dobročinné účely,“ dodal.

Billboard AgrofertuBillboard AgrofertuAutor: Agrofert
Billboard Agrofertu

V lednu se například média rozepsala o tom, že podle Babiše patří Agrofert mezi největší plátce daní v Česku. Podle údajů sdružení Czech Top 100 sice podle tržeb za rok 2014 zaujal třetí místo, podle odvedené daně z příjmu ale mezi první dvacítkou nefiguruje.

Nutno dodat, že obdobně je tomu ale i u společností RWE Supply&Trading, Unipetrol, Foxconn a Energetický a průmyslový holding, podle tržeb se nacházejících na čtvrtém až sedmém místě.

Týdeník Echo24 s odkazem na údaje opoziční ODS tak nedávno uvedl, že Agrofert zaplatil v roce 2014 na daních z příjmu zhruba 1,505 miliardy korun, z toho přímo v Česku to byla polovina této částky. Naopak z evropských fondů firma čerpala 1,65 miliardy korun.

V letech před vstupem Babiše do politiky přitom podle ODS a Echa Agrofert pravidelně platil na dani z příjmů více, než dostal na dotacích, což má dokládat, že Babiš po vstupu do politiky začal vydělávat.

Týdeník Dotyk pak v jednom z lednových čísel uvedl, že zatímco v letech 1998 až 2013 získal Agrofert investiční pobídky za 2,15 miliardy korun, jen v roce 2014 – prvním, kdy Babiš začal působit i jako ministr financí – to bylo 1,56 miliardy.

A podle serveru Hlídacípes.org získaly firmy z holdingu Agrofert státní zakázky za více než 1,5 miliardy korun, zejména díky vysoké úspěšnosti společnosti Uniles v tendrech státních Lesů ČR, což byl pro Agrofert druhý nejlepší výsledek v historii. S informacemi o údajném střetu zájmů ale Agrofert a jeho majitel dlouhodobě a zásadně nesouhlasí.

Billboard AgrofertuBillboard AgrofertuAutor: Agrofert
Billboard Agrofertu

Autor: duk
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!