Babiše překvapil Mládkův ruský exportní plán. Přesto ho neodmítá | E15.cz

Babiše překvapil Mládkův ruský exportní plán. Přesto ho neodmítá

Babiše překvapil Mládkův ruský exportní plán. Přesto ho neodmítá
Ministr financí Andrej Babiš
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Ministra financí Andreje Babiše (ANO) překvapil krok ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které připravilo strategii posílení exportu do Ruska. V koalici se o takovém materiálu nemluvilo, řekl. Materiál mimo jiné navrhuje vyslání dalších diplomatů do Moskvy, posílení spolupráce s ruskými regiony nebo založení nové kanceláře CzechTrade v Kazani.

„My jsme o tom nemluvili v koalici. Nevím, co konkrétního má pan ministr Mládek na mysli,“ uvedl Babiš. Pokud se podle něj plány týkají zboží, které nepodléhá evropským sankcím a má „dopad na průmysl“, je podle Babiše debata možná.

Podle ministra financí je třeba nejprve „inventura“ pozic České exportní banky a garancí Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP), kde má ČR vůči Rusku expozici okolo 68 miliard korun. „Určitě je potřeba zjistit, za jakých podmínek to bylo půjčeno a jaká je návratnost těchto peněz,“ podotkl. Teprve pak bude podle něj možné řešit případné další kroky.

Podle Hospodářských novin chce MPO také v březnu obnovit setkání česko-ruské Mezivládní komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědeckotechnickou spolupráci. Tím by ale porušilo domluvu, kterou Česko s dalšími sedmadvaceti státy uzavřelo. Evropští lídři včetně premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se na summitu v Bruselu dříve dohodli, že s Ruskem nebudou pořádat bilaterální schůzky na vládní úrovni.

Návrh předkládá nová komise

„Sankce EU vůči Rusku nejsou plošné povahy. Nejedná se o úplný zákaz zahraničního obchodu s Ruskou federací, ale sankce se dotýkají několika definovaných položek, ve zbývajících může obchodní činnost nadále probíhat. Sankce též nepostihují plnění z kontraktů uzavřených před účinností sankcí,“ sdělil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Strategie posílení exportu do Ruska je podle MPO jedním z pracovních materiálů loni zřízené Komise k ekonomické a obchodní dimenzi rusko-ukrajinské krize. „Tyto návrhy, které nyní procházejí běžným připomínkováním, budou dále diskutovány v rámci pracovní skupiny Rady hospodářské a sociální dohody. Je tedy velmi předčasné hovořit o konkrétních opatřeních, která z těchto návrhů vzejdou,“ uvedlo ministerstvo průmyslu.

Ministři zahraničí států Evropské unie se ve čtvrtek budou zabývat tím, zda kvůli zhoršující se situaci na východě Ukrajiny nepřitvrdit protiruské sankce. Ke zhodnocení situace a k diskusi o restriktivních opatřeních, která by měla zajistit rychlé a úplné prosazení loňských dohod z Minsku, šéfy diplomacií dnes ve společném prohlášení vyzvali lídři zemí unijní osmadvacítky.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!