Babišův útvar neeviduje, kolikrát prolomil bankovní tajemství

Finanční analytický útvar ministerstva financí, přezývaný FAÚ, je jednou z nejmocnějších institucí v České republice – může prolamovat bankovní tajemství. Na rozdíl od tajných služeb nelze ale jeho činnost kontrolovat zastupitelským sborem. Ba co víc, úřad sám si nevede žádnou statistiku, kolikrát prolomil bankovní tajemství, tedy jedno z nejdůvěrnějších lidských dat.

 Andrej Babiš
25.5.2015 12:37   |  

To, že si FAÚ neeviduje průlomy do bankovních kont mimoděk potvrdilo samo ministerstvo financí, když se jej týdeník Euro tázal na kontrolu úřadu a dodržování zákona jeho pracovníky.

„Na zpracovávání informací podléhajících bankovnímu tajemství je založena samotná činnost FAÚ. Tyto informace jsou ze strany bank poskytovány standardně, jednak jako oznámení podezřelého obchodu od povinné osoby, tak potom jako součást každého šetřeného případu. Údaj o počtu prolomení bankovního tajemství není statisticky sledován. Navíc postupy při provádění šetření podezřelého obchodu nebudeme s ohledem na povinnost mlčenlivosti zveřejňovat,“ sdělil před časem mluvčí Radek Ležatka, který resort opustil.

Činnost FAÚ, včetně zpracovávání informací podléhajících bankovnímu tajemství je upravena zákonem o „některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu“. Z tohoto zákona vyplývají i pravomoci pro tuto činnost.

Nedostatečné možnosti kontroly

Chybí ale důsledná kontrola, zda není tento úřad zneužíván. Jak takový průlom bankovního tajemství ministerstvo odmítlo popsat. „Interní postupy při provádění šetření podezřelého obchodu nebudeme s ohledem na povinnost mlčenlivosti zveřejňovat,“ dodal Ležatka.

Právě absence možnosti kontroly nad FAÚ nedá delší dobu spár některým zákonodárcům a proto na parlamentní půdě iniciovali vznik kontrolního orgánu. „Považuji to jednoznačně za chybu. Prolomení bankovního tajemství je principiálně srovnatelné s použitím odposlechu, u kterého je vedení a analýza statistik samozřejmostí. Tato kompetence by rozhodně neměla být nadužívána a statistická data jsou k vyhodnocení toho, zda tomu tak je, či není nezbytným údajem,“ tvrdí místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová.

To, že je FAÚ nekontrolovatelnou institucí podle Černochové v pořádku není a ODS je dlouhodobě zastáncem toho, aby na parlamentní půdě vznikl kontrolní orgán, stejně jako je tomu v případě dalších útvarů a služeb, které nakládají s citlivými či režimovými daty a informacemi.

Učebnicový střet zájmů

„Proto náš klub loni na jaře předložil návrh zákona, jehož podstatou je zejména zřízení příslušné poslanecké komise, která by dohlížela na činnost FAÚ. Po více než roce tento návrh zákona vstupuje do finále svého projednávání a ke schválení jej doporučil také rozpočtový výbor,“ podotkla Černochová.

Na otázku, zda disponuje poznatky, které se už dlouhou dobu šíří bezpečnostními kuloáry, že některé informace zjišťované FAÚ jsou následně zneužity v konkurenčním obchodním či politickém boji, Černochová odpověděla záporně.

„Pro takové tvrzení nemám žádné důkazy či poznatky, ale v minulosti se samozřejmě objevila řada podezření. Za riziko považuji skutečnost, že FAÚ v současné době podléhá Andreji Babišovi, což je zcela neslučitelné s jeho byznysovými aktivitami a snad nemůže existovat učebnicovější střet zájmů. V žádné zemi, se standardní politickou kulturou, by něco takového nebylo vůbec možné,“ dodala Černochová.


Čtěte také:

TNS: Babiš je ve střetu zájmů, míní víc než půlka Čechů

Europarlament kritizuje Babiše za konflikt zájmů

Europoslankyně: Babiš v čele financí představuje konflikt zájmů

Jan Hrbáček Autor: Jan Hrbáček šéfreportér týdeníku Euro

Komentáře

Čtěte také

Vláda schválila navýšení výdajů o 30 miliard, nejvíce dostane Marksová

Vláda schválila navýšení výdajů o 30 miliard, nejvíce dostane Marksová

Vláda dnes schválila navýšení výdajových rámců rozpočtů na roky 2017 a 2018 o 30 miliard korun. Na tiskové konferenci o tom informoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). Zvýšení… více

Komerční prezentace
Mobilní web