Brabec nechyboval při výběru šéfa ČIŽP, protikorupční policie ukončila vyšetřování

Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality nezahájí trestní řízení kvůli konkurzu na ředitele České inspekce životního prostředí. Neshledal k tomu důvod. Útvar se zajímal o to, zda ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) neporušil zákon, když na konci roku 2014 jmenoval ředitelem ČIŽP Erika Geusse.

 Richard Brabec,
16.3.2016 16:23   |  

„Mohu sdělit, že jsme se okolnostmi jmenování ředitele ČIŽP zabývali, nicméně jsme došli k závěru, že nejsou důvody, aby byly zahájeny úkony trestního řízení a věc byla v minulých týdnech uložena ad acta,“ uvedl mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.

Server Týden, který o vyšetřování v polovině ledna informoval, tehdy napsal, že mohlo jít o možné trestné činy zneužití pravomoci úřední osoby, pokud by se prokázal úmysl, nebo maření úkolu úřední osoby z nedbalosti.

„Jsem rád, že i výsledek policejního šetření potvrdil názor ministerstva životního prostředí, že jmenování pana Geusse ředitelem ČIŽP v roce 2014 proběhlo plně v souladu se zákonem,“ reagoval Brabec.

Vnitro dál vyšetřuje

Správnost výběrového řízení na ředitele ČIŽP také prověřuje náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký. Na konci února vydal usnesení o zahájení přezkumného řízení.

Ministerstvo už v lednu uvedlo, že postup jmenování nového ředitele ČIŽP byl správný a úřad při výběru postupoval podle zákona. Postránecký ale kontroluje rozhodnutí státního tajemníka na ministerstvu životního prostředí Jana Landy o jmenování šéfa ČIŽP i konkurz, který tomu předcházel.

Geuss funkci obhájil

Landa jmenoval Geusse do funkce od letošního 18. ledna. MŽP k tomu uvedlo, že Geuss obhájil svou pozici v novém výběrovém řízení, které loni v srpnu vypsalo ministerstvo vnitra podle zákona o státní službě. Geuss inspekci vede od 1. prosince 2014.

Už loni v červenci ale Postránecký konstatoval, že se Geuss dostal na služební místo v rozporu se služebním zákonem, tudíž se nemohl účastnit nového konkurzu, protože nesplňoval podmínku státního zaměstnance. Zřejmě toto bylo i důvodem zahájení přezkumného řízení.


Čtěte také:

Šéfem ČIŽP zůstane navzdory kritice Geuss, obhájil funkci v konkurzu

Nic významného? Protikorupční policie prověřuje ministra Brabce

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Evropská komise má v současnosti na stole návrh reformy zákonů o autorských právech. V dokumentech, které EU zveřejní v září, se Evropská komise zabývá podporou mediálních domů.… více

Mobilní web