Brusel při řešení migrační krize zaspal, kvóty nejsou řešení, tvrdí Sobotka | E15.cz

Brusel při řešení migrační krize zaspal, kvóty nejsou řešení, tvrdí Sobotka

Brusel při řešení migrační krize zaspal, kvóty nejsou řešení, tvrdí Sobotka
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Evropská komise (EK) podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) zaspala při naplňování opatření přijatých pro ukončení migrační krize. O počtu uprchlíků, který by Česko mělo podle představ komise přijmout, nemá nyní smysl debatovat.

„Já se obávám, že Evropa, Evropská komise poněkud zaspala z hlediska dotažení všech závěrů, které k tomu v minulosti byly přijaty,“ uvedl Sobotka. Evropa podle něj nyní nepotřebuje nové a nové plány, ale dotažení toho, na čem se Evropská rada dohodla v minulosti - zejména zesílení ochrany schengenského prostoru a vytvoření přijímacích center v Itálii a Řecku, kde budou všichni tam příchozí uprchlíci registrováni.

O novém návrhu EK na přerozdělení dalších 120 tisíc uprchlíků bude ve středu jednat Evropský parlament. Prezident Miloš Zeman jakékoli kvóty i nadále odmítá. „Pokud jde o kvóty, stanovisko pana prezidenta je jednoznačné ne,“ řekl dnes na tiskové konferenci hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

O kvótách se prý nemá cenu bavit

Sobotka předpokládá, že europoslanci ČSSD budou při jednání Evropského parlamentu postupovat v souladu se stanoviskem k migraci, které strana schválila o víkendu. „My odmítáme systém kvót. Já ho nepokládám za efektivní, nemyslím si, že to přispěje k nějakému řešení, a nemá v tuto chvíli význam debatovat o jakýchkoliv číslech,“ podotkl premiér.

Česko by podle aktuálního návrhu mělo přijmout dalších asi čtyři tisíce uprchlíků. Sobotka má ale za to, že číslo nemusí již za několik měsíců platit. „Já jakákoliv čísla beru s velkou rezervou, protože už dnes mohou být velmi rychle překonána,“ podotkl. Ministerský předseda se také vyslovil pro to, aby uprchlíci na území Česka měli možnost rychle začít pracovat.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!