Česko může letos přijít až o 50 miliard z evropských fondů | E15.cz

Česko může letos přijít až o 50 miliard z evropských fondů

Česko může letos přijít až o 50 miliard z evropských fondů
Karla Šlechtová
• 
ZDROJ: Glos Hynek / Euro

ČTK

Česku hrozí, že letos přijde v nejhorším scénáři o 36 až 50 miliard korun na projekty financované z evropských fondů. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová o tom informovala vládu. Nejvyšší kontrolní úřad ve své červencové zprávě přitom uvedl, že ČR může přijít až o 105 miliard. MMR odhady tehdy označilo za zastaralé.

„Podle poslední analýzy čerpání evropských dotací můžeme zaznamenat pozitivní posun. Naše původní odhady ze začátku roku předpovídaly výši nedočerpání v rozmezí 41 až 85 miliard korun, dnes pracujeme s variantou výrazně nižší,“ uvedla ministryně. Hlavními faktory, které jsou podle ní v odhadech zohledněny, jsou kumulace výdajů na konci programového období, zdržení v některých administrativních krocích a problematika hodnocení vlivu na životní prostředí (EIA).

V roce 2013 nedočerpalo Česko 11,4 miliardy korun, loni nevyužilo dalších 8,5 miliardy korun. Letos musí ČR podle NKÚ vyčerpat zhruba 215 miliard korun, což představuje 30 procent částky, kterou měla země k dispozici za celé sedmileté programové období. Zatím bylo z EU podle údajů MMR od začátku roku proplaceno 44,7 miliardy korun.

V období 2007 až 2013 mohlo Česko z Bruselu získat 26 miliard eur, tedy přibližně 703 miliard korun. Z hlediska jejich čerpání je však nejhorší z celé unie. I přes tyto nedostatky Česko v prvních deseti letech členství ČR v EU získalo z evropských fondů o 410,2 miliardy korun (15,7 miliardy eur) více, než zaplatilo.

Karla Šlechtová: čerpání dotací by mohlo být mnohem lepší

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!