Česko nižší cíl pro emise v Bruselu neprosadí | E15.cz

Česko nižší cíl pro emise v Bruselu neprosadí

Česko nižší cíl pro emise v Bruselu neprosadí
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomáš Novák, Euro
15. dubna 2014 • 17:10
Snaha Česka udržet evropský cíl pro snižování emisí oxidu uhličitého do roku 2030 na 35 procentech je marná. „Na březnovém summitu byla vidět shoda na cíli snížit emise o 40 procent,“ přiznal státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza na konferenci Leading Minds Forum, které pořádá vydavatelství Mladá Fronta. Proto si Česko bude muset v příštích měsících pohlídat splnění ostatních požadavků.

„Nic, co bude přijato, nesmí ohrozit svobodu členských států určit si vlastní energetický mix. Nechceme žádný cíl pro obnovitelné zdroje a budeme požadovat záruky, že se žádný takový cíl časem neobjeví třeba v podmínkách pro čerpání peněz ze strukturálních fondů,“ dodal Prouza. Spojence chce především hledat v řadách nových členských států Evropské unie.

Spoléhat se například na pomoc Polska však může být podle českých energetiků ošidné. Polsko se snaží unijní dohodu o emisích a dalších cílem dlouhodobě torpédovat. „Už dříve se navíc stalo, že se partneři z visegrádské čtyřky za našimi zády dohodli se velkými státy,“ upozorňuje Ivo Hlaváč, člen představenstva společnosti ČEZ.

Autor: stu
 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!