Česko odmítne trvalé rozdělování imigrantů, potvrdila vláda | E15.cz

Česko odmítne trvalé rozdělování imigrantů, potvrdila vláda

Česko odmítne trvalé rozdělování imigrantů, potvrdila vláda
Migranti připlouvají k řeckému ostrovu Lesbos
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Česko na čtvrteční schůzce ministrů vnitra zemí EU odmítne trvalé povinné kvóty na rozdělování migrantů. Je to součástí mandátu, který dnes schválila vláda, uvedl na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Kabinet takové plány považuje za nepřijatelné, naopak preferuje fungující dohodu s Tureckem a evropskou pohraniční a pobřežní stráž. Sobotka v neděli nevyloučil, že by se Praha proti trvalému přerozdělovacímu mechanismu bránila žalobou. Věří ale, že se schválení podaří zabránit.

Kvóty nebude jménem České republiky odmítat v Bruselu přímo ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), s největší pravděpodobností ho na schůzce zastoupí jeho první náměstek Jiří Nováček.

Evropská komise svůj návrh na úpravu azylové politiky představila začátkem dubna. Ve „slabší“ úpravě by byl nynější systém doplněn o trvalý mechanismus, který by ulehčil zemím v potížích. Druhou variantou by bylo nahrazení současného systému, kdy azylovou žádost řeší první země, ve které se uprchlík dostal na území EU. Místo toho by byli migranti rovnou přerozdělováni po všech zemích unie. Změny má komise předložit do léta.

Naprosto nepřijatelný návrh

Vláda dnes v tiskovém prohlášení návrh Evropské komise odmítla jako naprosto nepřijatelný. „Prioritami české vlády v oblasti migrační politiky zůstává zachování Schengenu a volného pohybu v EU. Prvořadým úkolem je proto přijmout opatření, která posílí ochranu vnější hranice EU, včetně ustavení společné pohraniční a pobřežní stráže,“ uvedl Sobotka v prohlášení.

Sobotka v nedělním pořadu Partie televize Prima návrhy označil . Proti trvalému mechanismu přerozdělování by podle něj měla vzniknout širší koalice, než jen na půdorysu visegrádské skupiny. Jednoznačně proti trvalému přerozdělovacímu mechanismu se staví například i Francie, uvedl Sobotka. ČR bude podle něj usilovat o to, aby se o této věci jednalo v Evropské radě, kde hlavy států a vlád přijímají rozhodnutí jednomyslně, a ne v ministerské Radě EU, kde se používá většinové hlasování.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!