Česko opět odmítne přerozdělování migrantů v EU. Jsme pro efektivní solidaritu, vzkazuje Zaorálek | E15.cz

Česko opět odmítne přerozdělování migrantů v EU. Jsme pro efektivní solidaritu, vzkazuje Zaorálek

ČTK

Česko opět odmítne při očekávané debatě evropských lídrů o společném azylovém systému Evropské unie automatický mechanismus pro přerozdělování migrantů mezi jednotlivé státy. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) dnes senátorům řekl, že Česká republika bude podporovat princip efektivní solidarity, tedy že členské země nabízejí ke zvládání migrace prostředky podle svých schopností.

"Nemají být posuzovány jen podle toho, kolik přijmou uprchlíků," řekl senátorům Zaorálek při projednávání české pozice pro čtvrteční a páteční zasedání Evropské rady v Bruselu. Ministr, který v Senátu zastupoval premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), také podotkl, že dohoda na společném azylovém systému není snadná.

Merkelová: Uprchlická situace z loňska se nesmí opakovat

Evropští lídři budou podle Zaorálka také posuzovat spolupráci s třetími státy ohledně migrace. Konkrétně by měli mluvit o dohodách, které by omezily odchod lidí z těchto států. "Jsou v běhu, uzavírají se," poznamenal ministr a jmenoval Etiopii, Senegal, Libyi a Jordánsko. Ke státům, s nimiž EU tyto dohody nemá, ale byly by nejvíce potřebné, Zaorálek zařadil Niger a Mali.

Cizinci z třetích zemí se možná do EU nedostanou, chystají se změny

Česko bude podporovat podle něho naplňování této dohody s Tureckem z letošního března, což Senát podpořil. Zaorálek byl v Turecku v uplynulých dnech. "Jednoznačně musím říci, že debata o spolupráci s EU byla velmi racionální, nezaznívaly žádné zvláštní požadavky, jen že evropské země by měly více spolupracovat v boji s terorismem," řekl.

Tématem summitu by měla být rovněž obrana unie. Zaorálek uvedl, že je nutné posílit schopnosti EU, což je podle něho něco jiného než teritoriální ochrana NATO. Evropští lídři by mohli probírat situaci v Sýrii, kde, jak uvedl Zaorálek, dosahuje humanitární katastrofa velkých rozměrů. Podotkl, že ani pád Halabu (Aleppa) nebude znamenat konec tamní války.

Ministři vnitra Německa: Potřebujeme více lidí deportovat

Cena za bezpečnost: migrační krize už stála Česko stamiliony

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!