Česko otevře konzulát v pátém největším čínském městě Čcheng-tu | E15.cz

Česko otevře konzulát v pátém největším čínském městě Čcheng-tu

Česko otevře konzulát v pátém největším čínském městě Čcheng-tu
prezident Zeman při záříjové návštěvě Číny
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Česká republika otevře k 8. září konzulát v pátém největším čínském městě Čcheng-tu. Oznámili to prezident Miloš Zeman a český velvyslanec v Číně Libor Sečka po své schůzce v Pekingu. Prezident, který zahájil návštěvu Číny, zdůraznil, že půjde o jediný český konzulát, který se letos v zahraničí otevře.

„To dokazuje, při omezenosti finančních prostředků ministerstva zahraničí, jaký význam tomu přikládáme,“ prohlásil Zeman. „Koneckonců západní Čína je nejdynamičtěji rostoucí část Čínské lidové republiky a nemůžeme dlouhodobě vyloučit po otevření linky Peking-Praha 23. září a případně linky Šanghaj-Praha také otevření linky Čcheng-tu-Praha,“ dodal prezident.

Podle Sečky bude mít konzulát v metropoli čínské provincie S'-čchuan širší konzulární působení. „Bude se týkat několika čínských provincií a my očekáváme, že přispěje k dalšímu rozvoji výměny turistické, zvýšení cestovního ruchu a ekonomické spolupráce,“ řekl velvyslanec.

Návštěva Číny

Zeman přicestoval do Číny, kde se zúčastní oslav 70. výročí konce druhé světové války v Asii. Prezidentský letoun přistál v čínské metropoli Pekingu krátce po desáté místního času (po 04:00 SELČ). Ve čtvrtek bude Zeman společně s další asi třicítkou státníků přihlížet velké vojenské přehlídce v centru Pekingu. Během své pětidenní návštěvy Číny se rovněž setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Zeman bude jediným západním vůdcem na oslavách. Nejvyšší představitelé členských zemí Evropské unie, Spojených států a dalších západních zemí buď přijet odmítli, nebo nebyli pozváni.

Prezident položil květiny k náhrobku českého jezuitského misionáře Karla Slavíčka (1678-1735). Tento učenec, který se za svého života věnoval kupříkladu matematice a astronomii, působil téměř 20 let v Číně a bývá označován za prvního českého sinologa. Pro svou zdatnost v přírodních vědách se stal oblíbencem čínského císaře, napsal pojednání o čínské hudbě a stal se údajně autorem prvního plánu Pekingu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!