Česko vyšle do Řecka 30 policistů, pomohou vracet uprchlíky z EU | E15.cz

Česko vyšle do Řecka 30 policistů, pomohou vracet uprchlíky z EU

Česko vyšle do Řecka 30 policistů, pomohou vracet uprchlíky z EU
ilustrační foto, Policisté před cestou do Maďarska
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Česko vyšle v pátek do Řecka 30 policistů. Zapojit by se měli do programu evropské pohraniční agentury Frontex. Měli by asistovat při vracení a převozu migrantů do Turecka. V pořadu Otázky Václava Moravce České televize to řekl policejní prezident Tomáš Tuhý. V Řecku už nyní působí 11 českých policistů. Na vracení běženců se s Tureckem dohodla EU. Zavázala se, že za každého vráceného migranta převezme jednoho syrského uprchlíka a přesídlí ho na své území.

Podle Tuhého by tři desítky příslušníků měly zajišťovat „eskorty uprchlíků“ do Turecka. Doplní německé, rakouské a slovenské policisty, dodal policejní prezident. Jedenáct českých policistů, kteří už v Řecku jsou, provádí kontroly a registrace. Policie má podle Tuhého databázi 300 příslušníků a příslušnic z celé ČR se znalostí cizích jazyků, v případě potřeby je může vyslat do zahraničí. O zřízení jednotky policistů s mezinárodními zkušenostmi, která by jezdila na mise, se v únoru zmínil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Česká republika už dřív vyslala kvůli zvládání migrační krize desítky vojáků či policistů do Maďarska, Slovinska či Makedonie. Řecku v březnu kromě tří desítek příslušníků nabídla i humanitární pomoc a deset expertů, kteří by pomáhali s vyřizováním azylových záležitostí. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky jen Sýrii kvůli tamním letitým bojům opustily čtyři miliony lidí. Téměř polovina z nich je v Turecku, další v ostatních sousedních zemích - v Libanonu, Jordánsku a Iráku. Lidé prchají i ze severu Afriky.

Česká vláda v EU prosazuje důslednější ochranu vnější hranice osmadvacítky, přerozdělování uprchlíků odmítá. V EU požádalo loni podle údajů Eurostatu o azyl 1,25 milionu lidí. Z nich zhruba 442 tisíc podalo žádost v Německu, 156.000 ve Švédsku a 174.000 v Maďarsku. Česko přijalo 1235 žádostí. Od loňského 17. června do sobotní půlnoci zadržela policie na českém území 3437 migrantů bez řádných dokladů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!