Chystaná koalice v Praze má program, slibuje levnější jízdné i metro D

ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) se na pražském magistrátu domluvily na základních bodech programu možné koalice. Shodují se na stavbě metra D či snížení ceny ročního jízdného. Společnou řeč strany našly i u nulové tolerance hazardu v Praze a přísnější ochraně nezastavěných území. K dalšímu jednání se sejdou ve středu, řešit by měly personálie.

Adriana Krnáčová
20.10.2014 13:37   |  

Pondělní jednání trvalo podle lídra pražské ČSSD Miloslava Ludvíka zhruba tři hodiny, strany podle něj nanarazily na žádné sporné téma. Shodují se podle něj i v tom, kdo usedne do primátorského křesla. „Bude to paní Krnáčová,“ sdělil Ludvík.

Shoda mezi vyjednávacími týmy panuje například v oblasti dopravy. Strany se domluvily zklidnění severo-jižní magistrály i na zachování jízdného zdarma pro děti do 15 let a seniory nad 65 let. Lídr Trojkoalice Petr Štěpánek (SZ) uvedl, že se shodují i a na snížení ročního jízdného na deset korun denně. Roční kupon by tak stál 3650 Kč, nyní lidé platí 4750 korun. Jízdné by bylo sníženo dva roky, poté jej koalice vyhodnotí.

Krnáčová: Na čem jsme se neshodli, neřeknu

„Dále jsme se dohodli, že zpřísníme ochranu území, jako je Vidoule v Praze 5 či Trojmezí. Prosadili jsme i investice do mateřských a základních škol, aby se rodiče nemuseli bát, zda to vyjde, když hlásí dítě do školky,“ řekl Štěpánek.

„Domluvili jsme se na podstatných bodech programu a máme dokument, který nyní projednají naše zastupitelské kluby. Na čem jsme se neshodli, nechci říkat,“ uvedla jednička ANO v Praze a členka vyjednávacího týmu Adriana Krnáčová. Podle zastupitele Karla Březiny (ČSSD) si strany „vyjasnily mnoho třecích ploch“. Specifikovat je ani on nechtěl.

Další jednání ve středu

Dohodnutý dokument musí ještě projednat a schválit zastupitelské kluby všech tří stran. Ve středu se nad nimi opět sejdou vyjednávací týmy. „Je to program, který může projít všemi kluby a na středečním jednání bychom se mohli posunout hodně dopředu,“ řekl Březina.

Komunální volby v Praze vyhrálo ANO se ziskem 17 zastupitelů, těsně za ní s 16 křesly skončila TOP 09. Po osmi mandátech má Trojkoalice, ODS a ČSSD. Piráti získali stejně jako KSČM po čtyřech křeslech. Zatím nejčastěji skloňovanou budoucí koalici na magistrátu je právě varianta ANO, ČSSD a Trojkoalice.


Čtěte více:

Praha 5 se dohodla na vedení. Starostu získala TOP 09

Pražskou spolupráci ANO, ČSSD a Trojkoalice utvrzují spory v TOP 09

Spolupráce na cestě? Trojkoalice v Praze našla shodu s programem ANO i ČSSD

Autor: čtk, čap

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web