Čínská spojka u Zemana. Předseda představenstva CEFC mu dělá poradce | E15.cz

Čínská spojka u Zemana. Předseda představenstva CEFC mu dělá poradce

Čínská spojka u Zemana. Předseda představenstva CEFC mu dělá poradce
Prezident Miloš Zeman
• 
ZDROJ: čtk

ČTK, paj

Předseda představenstva čínské skupiny CEFC (China Energy Company Limited) Jie Ťien-ming je od dubna členem poradního týmu českého prezidenta Miloše Zemana. S informací přišel Český rozhlas Radiožurnál.

Pověření dostal od šéfa prezidentské kanceláře Vratislava Mynáře a šéfa poradců Martina Nejedlého v dubnu v Šanghaji. Tato informace není uvedená na stránkách hrad.cz.

Důvod Radiožurnálu vysvětlil prezidentův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček. „Je to určité speciální poslání, není součástí klasického poradního týmu pana prezidenta. Je to zvláštní poradce pro Čínskou lidovou republiku a pro ekonomické otázky.“

Ovčáček dodal, že předseda představentsva nedostává v této pozici žádný plat. Podle Radiožurnálu měl být Jie Ťien-ming letos na Hradě minimálně dvakrát, v dubnu a srpnu.

Velké nákupy

Čínská společnost v posledních dnech intenzivně nakupuje akcie českých společností i nemovitosti. Dnešní nákupy zahrnují leteckou společnost Travel Service, pivovar Lobkowicz, Médea Group a vydavatelství Empresa. Včera skupina informovala o získání šedesátiprocentního podílu ve fotbalové Slavii.

Ve středu CEFC zvýšila svůj dosavadní pětiprocentní podíl v česko-slovenské finanční skupině J&T Finance Group na 9,9 procenta. Žádost CEFC o souhlas regulátorů s navýšením podílu na 30 procent podá v nejbližších dnech. Ve stejný den koupila budovu bývalé Živnobanky v pražské ulici Na Příkopě a Martinický palác na Hradčanech.

Autor: ČTK, paj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!