Čínská spojka u Zemana. Předseda představenstva CEFC mu dělá poradce

aktualizováno Předseda představenstva čínské skupiny CEFC (China Energy Company Limited) Jie Ťien-ming je od dubna členem poradního týmu českého prezidenta Miloše Zemana. S informací přišel Český rozhlas Radiožurnál.

Prezident Miloš Zeman
5.9.2015 12:20   |  

Pověření dostal od šéfa prezidentské kanceláře Vratislava Mynáře a šéfa poradců Martina Nejedlého v dubnu v Šanghaji. Tato informace není uvedená na stránkách hrad.cz.

Důvod Radiožurnálu vysvětlil prezidentův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček. „Je to určité speciální poslání, není součástí klasického poradního týmu pana prezidenta. Je to zvláštní poradce pro Čínskou lidovou republiku a pro ekonomické otázky.“

Ovčáček dodal, že předseda představentsva nedostává v této pozici žádný plat. Podle Radiožurnálu měl být Jie Ťien-ming letos na Hradě minimálně dvakrát, v dubnu a srpnu.

Velké nákupy

Čínská společnost v posledních dnech intenzivně nakupuje akcie českých společností i nemovitosti. Dnešní nákupy zahrnují leteckou společnost Travel Service, pivovar Lobkowicz, Médea Group a vydavatelství Empresa. Včera skupina informovala o získání šedesátiprocentního podílu ve fotbalové Slavii.

Ve středu CEFC zvýšila svůj dosavadní pětiprocentní podíl v česko-slovenské finanční skupině J&T Finance Group na 9,9 procenta. Žádost CEFC o souhlas regulátorů s navýšením podílu na 30 procent podá v nejbližších dnech. Ve stejný den koupila budovu bývalé Živnobanky v pražské ulici Na Příkopě a Martinický palác na Hradčanech.


Čtěte také:

Čínská CEFC utužuje spolupráci s J&T, koupila polovinu její ruské banky

Čínská CEFC má další úlovky: Travel Service, Pivovary Lobkowicz nebo Empresu

Autor: paj, čtk

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web