ČNB stojí ve sporu s Babišem za poslancem Šinclem

Se snahou šéfa státní pokladny Andreje Babiše (ANO) zamezit prohloubení ochrany spotřebitelů při uzavírání životního pojištění nesouhlasí ČNB. Poslanec za sociální demokracii Ladislav Šincl, který změnu prosazuje, získal ve vyhroceném sporu s Babišem spojence ve viceguvernérovi centrální banky Mojmíru Hamplovi. Vyplývá to z dokumentu, který má deník E15 k dispozici.

 Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl
19.6.2015 6:18   |  

Kvůli navrhovanému zastropování zprostředkovatelských provizí za pojistky ministr nařkl zákonodárce a jeho rodinu z korupce a vyhrožoval mu informacemi, které na něho shromáždil. ČSSD to označila za estébácké metody a bezprecedentní chování. Babiš reagoval slovy, že Šincl lže.

Anketa

Měl by vicepremiér Babiš odstoupit?

Ano   64% Ne   36%

V anketě hlasovalo 561 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

ČNB věnuje tématu provizí zvýšenou pozornost už dlouho. Podle Hamplova dopisu Šinclovi z minulého týdne je rozumné řešení této problematiky zásadní pro nastavení férových poměrů na domácím pojišťovacím trhu.

„Z důvodu posílení ochrany spotřebitele předkládala ČNB opakovaně návrhy, které ovšem nezískaly zřetelnou podporu ministerstva financí,“ napsal.

Šinclovy pozměňovací návrhy dvou novel, kvůli nimž se už v úterý strhla v dolní komoře parlamentu slovní přestřelka mezi poslancem a Babišem, jsou v souladu s cíli sledovanými i ČNB. „V danou chvíli je považuji zřejmě za to nejlepší, co se v této oblasti zatím ve vážné politické diskuzi objevilo,“ konstatoval Hampl.

Z důvodu posílení ochrany spotřebitele předkládala ČNB opakovaně návrhy, které ovšem nezískaly zřetelnou podporu ministerstva financí

Zastropování provizí by za pět let vytvořilo ve prospěch klientů pojišťoven úsporu 4,2 miliardy korun. Lidé nyní podle Šincla přicházejí o polovinu peněz, které za životní pojistky zaplatí.

Babiš označil poslancovo jednání za zákulisní hry. „S mým bývalým náměstkem Prosem prosadil změnu postoje ministerstva financí vůči vládou schválenému návrhu za mými zády, bez mého vědomí,“ řekl. Martin Pros byl na financích za socialisty.


O kauze celé kauze čtěte:

Poslanec Šincl: Babiš na mě tlačil kvůli zprostředkovatelům

Babiš odvolal náměstka Prose, prý nevěděl o souhlasu s krácením provizí

Koalice se shodla, že si spor mají vyjasnit Babiš se Šinclem mezi sebou

Babiš: Poslanci Šinclovi se neomluvím, lhal o mě

Pavel Otto Autor: Pavel Otto redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Kapsch prodloužil smlouvu s ministerstvem o mýtném za více než pět miliard

Kapsch prodloužil smlouvu s ministerstvem o mýtném za více než pět miliard

Ministerstvo dopravy v neděli uzavřelo dodatek ke smlouvě se společností Kapsch o pokračování správy mýtného systému na maximálně tři roky za 5,27 miliardy korun. Součástí ceny je… více

Mobilní web