ČSSD slibuje změnu rozpočtového určení daní, chce přidat velkým městům

Jeden z dalších pomníků Nečasova kabinetu zřejmě čeká přestavba, ne-li úplné zbourání. Po důchodové reformě či církevních restitucích chce ČSSD prosadit změny i v rozpočtovém určení daní, které na úkor statutárních měst včetně Prahy, Plzně, Brna a Ostravy nahrává malým obcím. Ty se však obávat nemusejí. Peníze, o něž si od začátku tohoto roku polepšily, by jim sociální demokracie nevzala. Pouze by je převedla do zvláštního fondu.

Výhled z nejvyšší budovy v Česku, City Tower v Praze na Pankráci
21.10.2013 6:34   |  

„To, co bylo v minulém volebním období prosazeno, byl násilný akt, který byl učiněn bez jakéhokoli dialogu s velkými městy a jejich obyvateli. Jde o nespravedlivé a účelové řešení,“ řekl deníku E15 místostarosta Prahy 6 Štěpán Stupčuk, který je dvojkou kandidátky socialistů v metropoli.

Proti novele předchozí právní úpravy prosazené TOP 09 a hnutím Starostové už dříve protestovali tehdejší pražští radní za ČSSD. Původně měla čtyři největší města každoročně přijít o pět miliard korun. Nakonec se bývalá vládní koalice dohodla na kompromisní variantě, dle níž tato města přispívají malým obcím více než jednou miliardou, z toho Praha 650 miliony.

„Přerozdělení prosazené jmenovitě exministrem financí Miroslavem Kalouskem znamená pro Prahu problém. Chceme změnu, která nebude vycházet jen z úzkých stranických zájmů Starostů a TOP 09,“ dodal Stupčuk.

ČSSD by se mohla opírat o občanské demokraty. Ti trvají na tom, že případná další změna rozpočtového určení daní nesmí jít cestou, jež by rozdělovala města a venkov.

Naopak hnutí ANO by ve srovnání se současným modelem obcím ještě více přidalo na zajištění jejich rozvoje.

Vedle měst na změně prodělalo i více než padesát malých, méně osídlených horských obcí. Těm původní norma pomáhala, protože přihlížela k extrémní rozloze jejich území.


Čtěte také:

Zeman loví hlasy Pražanů, otočil názor na rozpočtové určení daní

Menší obce dostanou z rozpočtového určení daní víc peněz

Autor: Pavel Otto

Komentáře

Čtěte také

Do Česka vjel další konvoj armády USA, míří na cvičení do Pobaltí

Do Česka vjel další konvoj armády USA, míří na cvičení do Pobaltí aktualizováno

Hraničním přechodem Rozvadov na Tachovsku projelo dnes po 11:00 prvních 35 vozidel americké vojenské techniky z armádního konvoje, který míří na cvičení Saber Strike do Pobaltí.… více

Komerční prezentace
Mobilní web