Deset miliard, odhadl Zeman hodnotu první vlny čínských investic v Česku | E15.cz

Deset miliard, odhadl Zeman hodnotu první vlny čínských investic v Česku

Deset miliard, odhadl Zeman hodnotu první vlny čínských investic v Česku
Miloš Zeman v Číně
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Na zhruba deset miliard korun odhadl prezident Miloš Zeman objem peněz, které přijdou z Číny do Česka v rámci první investiční vlny. Za všemi investicemi je čínská společnost CEFC. Zeman na setkání s novináři také potvrdil, že předseda představenstva této firmy Jie Ťien-ming se už před časem stal jeho honorárním poradcem. Zeman se vyjádřil i k uprchlické krizi v Evropě a podpořil protiimigrační iniciativu Václava Klause.

„Pana Jie, tedy nejvyššího představitele CEFC, jsem asi už před rokem jmenoval svým honorárním poradcem pro oblast česko-čínské ekonomické spolupráce,“ potvrdil Zeman na tiskové konferenci informace, že mezi jeho poradci je už nějaký čas i čínský činitel.

Prezident Zeman v Šanghaji přihlížel podpisu smluv, na jejichž základě čínská finanční a energetická skupina CEFC převezme podíl ve společnostech Travel Service a Pivovary Lobkowicz a stane se strategickým partnerem mediální společnosti Médea. CEFC kromě toho koupila fotbalový klub Slavia a také významné nemovitosti v Praze.

“(Uzavřené) dohody představují pravděpodobný začátek čínské investiční expanze, o které se tvrdilo, že nikdy nenastane,“ prohlásil prezident k novým čínským investicím v České republice. „Celkový objem investovaných prostředků bych v této fázi odhadoval kolem deseti miliard, možná o něco víc. A předpokládáme další investiční vlnu, které se budou účastnit další významné čínské firmy,“ dodal.

Do Česka prý míří další čínská banka

Po čínském finančním ústavu Bank of China chce prý v Česku otevřít pobočku další čínská banka. Rovněž letecká společnost China Eastern podle prezidenta uvažuje o zřízení linky Praha - Šanghaj, která by konkurovala lince Praha - Peking.

Zeman přitom odmítl, že by úspěch při uzavírání obchodních dohod v Číně souvisel s jeho účastí na vojenské přehlídce u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války v Asii. „Jel jsem tam proto, že bych považoval za urážku obětí japonské agrese v Číně…, kdybych se této přehlídky nezúčastnil. Ale nikdo mě k tomu nenutil,“ zdůraznil.

V souvislosti s navazováním další hospodářské spolupráce s Čínou mluvil Zeman také o takzvané nové hedvábné stezce, která po železnici propojí Čínu přes Kazachstán a další země s Evropou. „Jednali jsme s čínským prezidentem o pomoci při výstavbě takzvané hedvábné stezky, což je v podstatě velkokapacitní železnice, která povede z Číny přes Kazachstán až do Evropy. Říkali jsme, že můžeme nabídnout zkušené železniční stavitele a i výrobce vagonů, lokomotiv a tak dále,“ upřesnil. „Mým snem by bylo, aby se Čína podílela na výstavbě kanálu Dunaj-Odra,“ dodal Zeman.

Mým snem by bylo, aby se Čína podílela na výstavbě kanálu Dunaj-Odra

Prezident se na tiskové konferenci krátce vyjádřil i k problematice uprchlíků a podpořil petici proti imigraci, kterou inicioval jeho předchůdce Václav Klaus. „Tato iniciativa obsahuje stejné myšlenky, jako já říkám celou dobu… Myslím si, že v tomto s Václavem Klausem souhlasím.“

Klaus v sobotu inicioval petici, která vyzývá českou vládu k zajištění vnitřní bezpečnosti a vnější nedotknutelnosti hranic státu všemi prostředky, včetně využití policie a armády. Žádá také odmítnutí kvót pro přerozdělování uprchlíků, dodržování platných smluv v azylové politice a odmítá tlak na jejich změny, které by usnadnily další imigraci.

V poslední den svého pobytu v Číně navštívil český prezident historické město Wu-čen, kde se s manželkou Ivanou projel lodí po vodním kanále lemovaném starými dřevěnými domy. Město Wu-čen bylo vybudováno při jednom z ramen Velkého čínského kanálu, který spojuje Peking a město Chang-čou, která je metropolí provincie Če-ťiang. Nejstarší část tohoto kanálu byla vytvořena v 5. století. Mezi dochované památky Wu-čenu patří například lihovar, barvírna látek nebo taoistický chrám a také spousta mostů. Před 17:00 místního času (11:00 SELČ) prezident nastoupil do letadla a vydal se zpět do vlasti.

Prezidenti podpořili pobyty čínských dětí v lázních ČR
Prezident Miloš Zeman a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching na své schůzce v Pekingu podpořili rozšíření projektu lázeňských pobytů pro čínské děti v České republice. Informoval o tom ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Podle něj by do českých lázní mohly v brzké budoucnosti jezdit až tisíce dětí z Číny.

V rámci pilotního projektu pobytu čínských dětí s dýchacími problémy v lázních Karlova Studánka přijela v červnu do Česka necelá stovka pacientů a další se do země chystají v nejbližší době.

Podporu projektu již slíbila vláda v Šanghaji, odkud bylo v první skupině lázeňských hostů 40 dětí. „Doufám, že v příštím roce z Šanghaje poletí ne 40, ale 400 dětí a v tom dalším roce třeba 4000 dětí. Chceme, aby to byl masový program,“ zdůraznil ministr zdravotnictví.

Podle Němečka byly čínské děti z pobytu v Karlově Studánce nadšené a i z hlediska lékařských výsledků jim dvou až třítýdenní pobyt pomohl, jak ukázala plicní vyšetření.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!