Deset miliard, odhadl Zeman hodnotu první vlny čínských investic v Česku

aktualizováno Na zhruba deset miliard korun odhadl prezident Miloš Zeman objem peněz, které přijdou z Číny do Česka v rámci první investiční vlny. Za všemi investicemi je čínská společnost CEFC. Zeman na setkání s novináři také potvrdil, že předseda představenstva této firmy Jie Ťien-ming se už před časem stal jeho honorárním poradcem. Zeman se vyjádřil i k uprchlické krizi v Evropě a podpořil protiimigrační iniciativu Václava Klause.

 Miloš Zeman v Číně
6.9.2015 17:59   |  

„Pana Jie, tedy nejvyššího představitele CEFC, jsem asi už před rokem jmenoval svým honorárním poradcem pro oblast česko-čínské ekonomické spolupráce,“ potvrdil Zeman na tiskové konferenci informace, že mezi jeho poradci je už nějaký čas i čínský činitel.

Prezident Zeman v Šanghaji přihlížel podpisu smluv, na jejichž základě čínská finanční a energetická skupina CEFC převezme podíl ve společnostech Travel Service a Pivovary Lobkowicz a stane se strategickým partnerem mediální společnosti Médea. CEFC kromě toho koupila fotbalový klub Slavia a také významné nemovitosti v Praze.

“(Uzavřené) dohody představují pravděpodobný začátek čínské investiční expanze, o které se tvrdilo, že nikdy nenastane,“ prohlásil prezident k novým čínským investicím v České republice. „Celkový objem investovaných prostředků bych v této fázi odhadoval kolem deseti miliard, možná o něco víc. A předpokládáme další investiční vlnu, které se budou účastnit další významné čínské firmy,“ dodal.

Do Česka prý míří další čínská banka

Po čínském finančním ústavu Bank of China chce prý v Česku otevřít pobočku další čínská banka. Rovněž letecká společnost China Eastern podle prezidenta uvažuje o zřízení linky Praha - Šanghaj, která by konkurovala lince Praha - Peking.

Zeman přitom odmítl, že by úspěch při uzavírání obchodních dohod v Číně souvisel s jeho účastí na vojenské přehlídce u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války v Asii. „Jel jsem tam proto, že bych považoval za urážku obětí japonské agrese v Číně…, kdybych se této přehlídky nezúčastnil. Ale nikdo mě k tomu nenutil,“ zdůraznil.

V souvislosti s navazováním další hospodářské spolupráce s Čínou mluvil Zeman také o takzvané nové hedvábné stezce, která po železnici propojí Čínu přes Kazachstán a další země s Evropou. „Jednali jsme s čínským prezidentem o pomoci při výstavbě takzvané hedvábné stezky, což je v podstatě velkokapacitní železnice, která povede z Číny přes Kazachstán až do Evropy. Říkali jsme, že můžeme nabídnout zkušené železniční stavitele a i výrobce vagonů, lokomotiv a tak dále,“ upřesnil. „Mým snem by bylo, aby se Čína podílela na výstavbě kanálu Dunaj-Odra,“ dodal Zeman.

Mým snem by bylo, aby se Čína podílela na výstavbě kanálu Dunaj-Odra

Prezident se na tiskové konferenci krátce vyjádřil i k problematice uprchlíků a podpořil petici proti imigraci, kterou inicioval jeho předchůdce Václav Klaus. „Tato iniciativa obsahuje stejné myšlenky, jako já říkám celou dobu… Myslím si, že v tomto s Václavem Klausem souhlasím.“

Klaus v sobotu inicioval petici, která vyzývá českou vládu k zajištění vnitřní bezpečnosti a vnější nedotknutelnosti hranic státu všemi prostředky, včetně využití policie a armády. Žádá také odmítnutí kvót pro přerozdělování uprchlíků, dodržování platných smluv v azylové politice a odmítá tlak na jejich změny, které by usnadnily další imigraci.

V poslední den svého pobytu v Číně navštívil český prezident historické město Wu-čen, kde se s manželkou Ivanou projel lodí po vodním kanále lemovaném starými dřevěnými domy. Město Wu-čen bylo vybudováno při jednom z ramen Velkého čínského kanálu, který spojuje Peking a město Chang-čou, která je metropolí provincie Če-ťiang. Nejstarší část tohoto kanálu byla vytvořena v 5. století. Mezi dochované památky Wu-čenu patří například lihovar, barvírna látek nebo taoistický chrám a také spousta mostů. Před 17:00 místního času (11:00 SELČ) prezident nastoupil do letadla a vydal se zpět do vlasti.

Prezidenti podpořili pobyty čínských dětí v lázních ČR
Prezident Miloš Zeman a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching na své schůzce v Pekingu podpořili rozšíření projektu lázeňských pobytů pro čínské děti v České republice. Informoval o tom ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Podle něj by do českých lázní mohly v brzké budoucnosti jezdit až tisíce dětí z Číny.

V rámci pilotního projektu pobytu čínských dětí s dýchacími problémy v lázních Karlova Studánka přijela v červnu do Česka necelá stovka pacientů a další se do země chystají v nejbližší době.

Podporu projektu již slíbila vláda v Šanghaji, odkud bylo v první skupině lázeňských hostů 40 dětí. „Doufám, že v příštím roce z Šanghaje poletí ne 40, ale 400 dětí a v tom dalším roce třeba 4000 dětí. Chceme, aby to byl masový program,“ zdůraznil ministr zdravotnictví.

Podle Němečka byly čínské děti z pobytu v Karlově Studánce nadšené a i z hlediska lékařských výsledků jim dvou až třítýdenní pobyt pomohl, jak ukázala plicní vyšetření.

Čtěte také:

Další čínský kapitál ještě přijde, myslí si analytici

Čínská spojka u Zemana. Předseda představenstva CEFC mu dělá poradce

Další úlovky Číňanů v Česku: Travel Service, Pivovary Lobkowicz a Empresa

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Nového estonského prezidenta se po marných pokusech parlamentu nepodařilo dnes zatím vybrat ani zvláštnímu voličskému grémiu. Z pěti kandidátů žádný v prvním kole hlasování… více

Mobilní web