Dienstbier skončil i neskončil

9.11.2010 8:53   |  

Volební lídr a kandidát sociální demokracie na pražského primátora Jiří Dienstbier mladší už nebude naplno vyjednávat o budoucí vládě v Praze. Z vyjednávacího týmu ČSSD dobrovolně odstoupil.

„Odstoupením jsem reagoval na argument svých kolegů, jak chci dál efektivně vyjednávat s ODS, když jsem proti tomuto spojenectví. Musel jsem uznat, že nemá logiku dál v týmu setrvávat,“ uvedl Dienstbier.
Včerejší rozhodnutí je šalamounské: Dienstbier rezignoval pouze na účast v týmu, který by jednal o koalici s ODS. V případě jednání s TOP 09 by v něm i nadále zasedal.

Pražským sociálním demokratům však začal vadit už před komunálními volbami, když jako o jediné možné povolební koalici mluvil o spojenectví s TOP 09. Na odvolání Dienstbiera se ovšem původně už v pátek shodlo předsednictvo pražské organizace, včera na něj zatlačili členové klubu zastupitelů.

Debata mezi TOP 09 a ČSSD není vyloučena. Přes víkend eskalovalo napětí mezi vítězem pražských voleb a občanskými demokraty. Proti mediálním výrokům Bohuslava Svobody, kandidáta ODS na pražského primátora, se ohradili místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek i pražský lídr Zdeněk Tůma.

Kalousek po Svobodovi požadoval už před víkendem omluvu za prohlášení, že rezort financí chce Prahu zákonem o rozpočtovém určení daní připravit o čtrnáct miliard. Poté, co jeho vysvětlení obdržel, ho nazval „nestatečným lhářem“.

Svobodovi napsal i Tůma. Reagoval na rozhovory v tisku. Pět jeho tvrzení označil za nepravdu. Doufá, že ODS v tomto týdnu bez dalších mediálních hrátek řekne, jaký typ koalice v Praze chce uzavřít.

Tlak na odchod jsem cítil

Pražská ODS je stále stejná, vůbec v ničem se nezměnila, říká Jiří Dienstbier mladší. Včera nakonec souhlasil, že odejde ze stranického týmu, který jedná o koalici.

* E15: Před volbami jste říkal, že nechcete do koalice s nedůvěryhodnými politiky pražské ODS. Poslední dobou koalici s touto stranou kategoricky odmítáte. Proč?

Odmítám jejich hru na nové tváře, které by měly usednout v městské radě. Nic zásadního se u nich nezměnilo. Naprostá většina klíčových hráčů– včetně oněch zákulisních, jako je například Tomáš Hrdlička–zůstala a nadále se snaží ovlivňovat politiku.

* E15: Cítil jste tlak z regionální ČSSD, abyste vyjednávací tým opustil?

Bez mé přítomnosti o tom minulý pátek rozhodlo předsednictvo pražského výboru sociálních demokratů. Za jistou formu nátlaku, abych s ODS už nejednal, to tedy považuji. Při debatě na zastupitelském klubu jsem nakonec souhlasil s tím, že když nechci spojení s občanskými demokraty, tak nemá smysl, abych o něm jednal. Budu se tedy účastnit jen případných rozhovorů s TOP 09.

* E15: Jak budete hlasovat v zastupitelstvu?

Rozhodně nepodpořím vznik rady složené z ODS a ČSSD. A říkám to zcela otevřeně a dopředu, protože hlasování může být tajné.

* E15: A co se týče ostatních hlasování? Podpoříte návrhy, které by obě strany předkládaly?

Pokud budou v souladu s naším programem, tak určitě ano.

Autor: Jana Havligerová

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web