Dluhy mají mít své hranice, vláda schválila finanční ústavu

Vláda schválila návrh ústavního zákona o rozpočtové zodpovědnosti, tzv. finanční ústavu. Mezi základní prvky normy patří zakotvení maximálního limitu pro výši vládního dluhu a vznik Národní rozpočtové rady. Jelikož jde o ústavní zákon, bude muset vládní koalice nad normou najít shodu i s opoziční ČSSD. Ta chce některé parametry zákona změnit. Zákon by v případě schválení parlamentem měl platit od roku 2014.

Petr Nečas
10.10.2012 12:16   |  

Vládou navrhovaná dluhová brzda ukládá, že pokud veřejný dluh stoupne na 50 a více procent hrubého domácího produktu, bude muset vláda požádat Poslaneckou sněmovnu neprodleně o vyslovení důvěry. Vláda by přitom měla první aktivní opatření uskutečnit již při překročení hranice veřejného dluhu 40 procent HDP. Pro přijetí eura je nezbytné dodržet hranici 60 procent. Loni byl veřejný dluh podle údajů Českého statistického úřadu 41,16 procenta HDP.

„Určitě budeme muset najít nějaký kompromis, vyžaduje to ústavní většinu, bez hlasů ČSSD to neprosadíme. Zcela jistě konečná podoba nebude taková, jakou já navrhuji, ČSSD zcela jistě třeba ty parametry dluhové brzdy chce mít výš,“ řekl již dříve ministr financí Miroslav Kalousek.

Anketa

Zabrání finanční ústava nadměrnému zadlužování státu?

Ano   25% Ne   71% Nedokážu posoudit   4%

V anketě hlasovalo 458 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Opatření se nebudou uplatňovat podle návrhu v případě vyhlášení stavu ohrožení nebo válečného stavu. Vláda rovněž nebude muset přistoupit k úsporám po dva roky v případě, že čtvrtletní HDP meziročně poklesne o pět a více procent nebo výdaje na odstraňování živelních pohrom a výdaje na mezinárodní závazky ČR překročí tři procenta HDP.

Podrobnosti k dluhové brzdě budou podle náměstka ministra financí Jana Gregora zakotveny v prováděcím zákoně, který se bude připravovat příští rok. Zákon, který předložilo ministerstvo financí, dále počítá se zřízením rozpočtové rady a zpřísněním rozpočtových pravidel pro místní správy a samosprávy.


Také čtěte:

David Klimeš: Finanční ústava kulhá na jednu nohu

Nečas: Neumím si představit, že finanční ústavu nepřijmeme ještě letos


Národní rozpočtová rada by měla být pětičlenná a její zřízení si podle materiálu vyžádá roční náklady 50 milionů korun. Rada by měla mimo jiné sledovat vývoj veřejných financí a hodnotit jej, sledovat transparentnost hospodaření s veřejnými prostředky nebo vypracovávat stanoviska k důležitým zákonům a jejich dopadům na rozpočet. Členové rady budou podle návrhu jmenováni parlamentem, nezávislé na vládě.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Maďarsko chce na hranici se Srbskem postavit „masivnější obranný systém“

Maďarsko chce na hranici se Srbskem postavit „masivnější obranný systém“

Maďarsko chce vybudovat druhý plot podél své hranice se Srbskem. Podle oznámil to maďarský premiér Viktor Orbán. Předpokládá, že druhá bariéra pomůže posílit obranu před možným… více

Mobilní web