Druhý důchodový pilíř končí, jeho zánik stvrdil Senát

aktualizováno Druhý důchodový pilíř, v němž si na penze spořilo ve fondech asi 85 tisíc lidí, během příštího roku zanikne. Vklady se lidem vrátí. Počítá s tím vládní zákon o ukončení důchodového spoření, který Senát podle očekávání schválil. Předcházela tomu více než hodinová debata především o financování důchodů.

Ilustrační foto
10.12.2015 13:16   |  

Zrušení druhého penzijního pilíře prosazovala zejména ČSSD. „Jednalo se o nepovedený pokus pro několik vyvolených, který jednoduše nefungoval,“ prohlásil například senátor ČSSD Petr Gawlas. Místopředseda horní komory Zdeněk Škromach (ČSSD) označil druhý pilíř za „apendix“.

Pravice vládě vyčítala to, že zatím nenavrhla jiné řešení, jak do budoucna zajistit financování důchodů. Podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) by nejlepším reformou bylo „udělat pořádek“ v prvním pilíři, tedy v průběžném financování penzí, a stabilizovat jej. Poukazoval na to, že stávající systém umožňuje lidem s vyššími příjmy z řad osob samostatně výdělečně činných přispívat na důchody současných penzistů jen minimální částkou.


Přečtěte si komentář Davida Marka: Smutný konec jedné reformy


Místopředseda ODS Miloš Vystrčil namítl, že tito lidé tak činí s vědomím, že jejich starobní důchod bude kolem 5500 korun měsíčně, zatímco zaměstnanci s minimální mzdou budou dostávat zhruba 8000 korun měsíčně.

Důchodové fondy by měly být podle návrhu zrušeny k červenci příštího roku a vstoupit do likvidace. Likvidace by měla být ukončena převedením peněz a zánikem fondů nejpozději začátkem ledna 2017. „Prostředky budou účastníkům vráceny v posledním kvartálu 2016. A likvidace důchodových fondů bude ukončena převedením prostředků, které se nepodaří vyplatit účastníkům na účet určený správcem pojistného, tedy nejpozději v prvních dnech ledna 2017,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Peníze si budou moci lidé nechat převést na účet, poslat poštovní poukázkou nebo převést jako příspěvek do dobrovolného třetího pilíře. Pokud si klient druhého pilíře bude chtít zachovat procentní výměru státního důchodu, bude si muset důchodové pojištění doplatit.

Druhý důchodový pilíř prosadila pravicová vláda Petra Nečase (ODS). Od roku 2013 mohli lidé přesměrovat tři procenta odvodů ze státního systému do vlastního spoření u penzijních společností, částku ve výši dvou procent odvodů museli přidat ze svého.


Čtěte také:

Druhý důchodový pilíř skončí 1. ledna, peníze lidé dostanou zpět do roka

Rozhodnuto: druhý důchodový pilíř zanikne. Spoření skončí od ledna

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Sobotka: Merkelová nemohla čekat, že změníme názor na migraci

Sobotka: Merkelová nemohla čekat, že změníme názor na migraci

Německá kancléřka Angela Merkelová nemohla během čtvrteční návštěvy Prahy předpokládat, že získá Česko na svou stranu v oblasti migrace. V reakci na ohlasy německých médií to dnes… více

Mobilní web