Důchodová komise: Zvyšte tempo valorizace penzí

Důchodová komise chystá nová pravidla pro zvyšování důchodů, dosavadní tempo valorizací se jí zdá nedostatečné. Otázka je, jak se k valorizacím nakonec postaví vládnoucí strany.

Ilustrační foto
6.9.2015 6:45   |  

Politici začínají řešit, jak nově nastavit systém valorizace důchodů. Obávají se, že při jejich současném tempu by mohlo výrazně přibývat seniorů ohrožených chudobou. O změnu stojí zejména největší vládní strana ČSSD.

„Sociální demokracie zastává názor, že současný systém je potřeba změnit, protože vede ke snižování kupní síly důchodců a zaostávání důchodů za mzdami a platy,“ řekla pro Peníze.cz tisková mluvčí ČSSD Eva Gregorová. Její strana prý chce valorizací nově nastavit prostřednictvím důchodové komise, která má na starosti reformu penzijního systému.

Gregorová: … současný systém je potřeba změnit, protože vede ke snižování kupní síly důchodců a zaostávání důchodů za mzdami a platy

Předseda důchodové komise sociolog Martin Potůček má za to, že je potřeba při úvahách o nastavení systému zohlednit, že starobní penze tvoří přes pětadevadesát procent všech příjmů českého důchodce. Způsob a tempo navyšování důchodu může být pro finanční situaci řady z nich zásadní.

„Průměrná výše vyměřených důchodů ve vztahu k průměrným mzdám – takzvaný náhradový poměr – u nás v posledních desetiletích klesala. V roce 1990 činil průměrný důchod 68 procent čisté průměrné mzdy, v roce 2010 to ale bylo už jen 52 procent. Politická reprezentace se tak bude muset vážně zabývat otázkou, jak prolomit tento vývojový trend,“ dodává Martin Potůček.

Opozice proti

O to, jak má valorizace důchodů vypadat, se čeští politici v posledních letech tvrdě přou. Vláda Petra Nečase prosadila od ledna 2013 tříleté snížení valorizace kvůli ekonomické krizi. Důchody se pak zvyšovaly jen o třetinu inflace a třetinu růstu reálných mezd. Vláda ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL nás k původním pravidlům vrátila už na začátku letošního roku, tedy po dvou letech. Důchody se tedy opět každoročně navyšují o celou míru inflace a třetinu růstu průměrné mzdy. Letos k tomu vláda, jako kompenzaci za předešlé dva chudé roky, přidala malý dárek.

Podle šéfa důchodové komise Martina Potůčka ovšem i staronový způsob určování růstu důchodů penzisty poškozuje: „Slabým článkem současné podoby valorizace je například to, že se za její základ bere obecná míra inflace. Vzhledem ke specifické struktuře spotřeby domácností důchodců, kteří ve srovnání s ekonomicky aktivními vydávají proporčně větší část svých příjmů na náklady spojené s bydlením, stravováním, léky a zdravotní péčí, by ovšem bylo spravedlivější, kdyby se důchody valorizovaly podle vývoje inflace vztažené přímo ke spotřebnímu koši důchodců samotných.“

Pokračování textu naleznete na webu Peníze.cz


Čtěte také:

Důchodová komise: Druhý pilíř by měl skončit

Důchodová komise navrhla vládě osm změn penzijního systému

Pavel Racocha: Zákon motivuje penzijní fondy k byznysu na úkor klientů

Autor: Ondřej Tůma, Peníze.cz

Komentáře

Čtěte také

Seznam zdvojnásobí investice do TV Stream. Chystá 60 premiér týdně

Seznam zdvojnásobí investice do TV Stream. Chystá 60 premiér týdně

Internetová televize Stream TV provozovaná vyhledávačem Seznam.cz hodlá letos navýšit peníze na původní tvorbu. Ještě na jaře server ohlásil zvýšení investic o padesát procent,… více

Komerční prezentace
Mobilní web