Fischer pročistí dozorčí rady od zástupců ODS, vyhodí i Vondru | E15.cz

Fischer pročistí dozorčí rady od zástupců ODS, vyhodí i Vondru

Fischer pročistí dozorčí rady od zástupců ODS, vyhodí i Vondru
Ministr obrany Alexandr Vondra v projevu před delegáty kongresu oznámil, že nebude obhajovat post místopředsedy strany. (Foto ČTK)
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Ministr financí Jan Fischer chystá personální změny v dozorčích radách podniků se státní účastí. Odejít mají například Alexandr Vondra z dozorčí rady Českého Aeroholdingu a exposlanec Marek Šnajdr (oba ODS) z řídícího orgánu Čepra.

V současné době nezastupují stát a nejsou dostateční odborníci, prohlásil Fischer v České televizi. O odchodu z dozorčí rady Aeroholdingu uvažuje také u bývalého náměstka z ministertva financí Zdeňka Zajíčka, který je také občanský demokrat.

V dozorčích radách podle Fischera mají být vysoce postavení, kompetentní státní úředníci, v některých případech prý může jít také o lidi zvenku. Vedle odchodu Šnajdra a Vondry chce diskutovat také o postavení exposlance Ivana Fuksy, který je ale součástí představenstva Aeroholdingu, a nikoli dozorčí rady.

Při svém rozhodování se Fischer bude ptát také vedení představenstva a strategického partnera aerolinek jihokorejského dopravce Korean Air.

Správný odborník je kariérista

„Termínem odborník se v Rusnokově vládě označuje člověk, který byl před rokem 1989 v KSČ a po roce 1989 z KSČ zase vystoupil, obojí z karieristických důvodů. Tuto kvalifikaci disident Vondra logicky nemá. Krok ministra Fischera je tedy zcela v souladu s etosem Rusnokovy vlády,“ zareagoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

„Nemám se za co stydět… Má kompetence není rozhodně menší než kompetence pana Fischera vykonávat funkci ministra financí,“ poznamenal pro Českou televizi Vondra.

Bývalí poslanci za ODS Fuksa a Šnajdr složili mandát loni na podzim a umožnili tak koalici schválit daňový balíček a současně získat důvěru pro tehdejší kabinet. Šnajdr byl následně v prosinci jmenován do dozorčí rady státní společnosti Čepro a letos únoru se stal jejím předsedou. Fuksa v lednu zasedl do představenstva státního Českého Aeroholdingu.

Do dozorčí rady této společnosti se letos dostal také exministr obrany Vondra na základě nabídky premiéra Petra Nečase. Někdejší velvyslanec v USA a ministr pro evropské záležitosti odešel z ministerstva obrany loni po táhnoucí se aféře Promopro a po prohraných senátních volbách.

Chybí pravidla

Fischer upozornil na to, že dosud nejsou k dispozici pravidla, jakou pozici má stát uplatňovat vůči firmám, ve kterých vlastní nějaký podíl. Původně si vytvoření takových pravidel sliboval od vlády Petra Nečase. Návrh z dílny ministerstva financí a ministerstva vnitra ale nakonec narazil na legislativní připomínky ostatních resortů.

„Něco se udělat prostě musí,“ řekl dnes Fischer, který se s tímto návrhem nyní chce pečlivě seznámit. Pravidla chce mít hotová do podzimu.

Obsazování míst v řídících orgánech státních podniků se letos stalo velkým politickým tématem. Obvinění z politické korupce při přidělování míst bývalým poslancům ODS bylo také jedním z důvodů pádu vlády premiéra Petra Nečase.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Největší nezávislý katalog českých firem