Hromadné čistky v Turecku pokračují, režim zatknul desítky učitelů | E15.cz

Hromadné čistky v Turecku pokračují, režim zatknul desítky učitelů

ČTK

Turecká policie v souvislosti s červencovým zmařeným pokusem o státní převrat zatkla dnes více než 50 akademických pracovníků spojených s Istanbulskou univerzitou. 

Podle turecké státní agentury Anadolu úřady podezírají zatčené z napojení na duchovního Fethullaha Gülena, označovaného za osnovatele puče. Právní experti Rady Evropy dnes označili rozsáhlé zatýkání a propouštění státních zaměstnanců v zemi za porušení mezinárodních zákonů a turecké ústavy.

Turecká policie podnikla razie v celkem 12 provinciích, v nichž zatýkala univerzitní profesory a další akademické pracovníky. Mezi zadrženými je i šéf jedné z menších politických stran, uvedla televize CNN Turk.

Turečtí důstojníci žádají o azyl, bojí se Erdogana

Turecké úřady po neúspěšném pokusu o převrat podnikají tažení vůči kritikům vlády prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. V rámci rozsáhlých čistek už bylo nuceno odejít z práce přes 100 000 státních zaměstnanců, mezi nimiž jsou vedle učitelů například i soudci nebo prokurátoři. Úřady nechaly zavřít i mnoho opozičních médií. Na 36.000 osob skončilo ve vězení.

V listopadu podnikla policie zátah podobný tomu dnešnímu, při němž skončily v celách desítky lidí spojených s istanbulskou technologickou univerzitou Yildiz.

Gülen, který žije ve Spojených státech, jakékoli spojení s pučisty odmítá. Erdogan v souvislosti se zatýkáním čelí mezinárodní kritice, podle níž se snaží likvidovat nepohodlné představitele ideové opozice.

Turecko připisuje Asadovi vinu za smrt 600 tisíc lidí

Jedna z dosud nejostřejších reakcí přišla dnes z Rady Evropy, jejíž členskou zemí je i Turecko. Skupina jejích právních expertů dnes vydala stanovisko, podle něhož jsou rozsáhlé čistky nejen v rozporu s mezinárodními normami, ale i se samotnou tureckou ústavou. "Způsob, jímž jsou pročišťovány státní úřady, vytváří silný dojem svévolnosti," citovala zprávu agentura Reuters.

Turecko podle expertní skupiny sice patrně mělo důvod k vyhlášení výjimečného stavu, rozhodnutí propouštět zaměstnance místo jejich dočasného suspendování však bylo chybné.

Erdogan: EU nás nesmí provokovat, můžeme otevřít hranice pro uprchlíky

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!