Jan Kubice opět dráždí sociální demokracii

20.4.2011 8:01   |  

Boj o rezort vnitra ve vládní koalici má uklidnit bývalý elitní detektiv Jan Kubice. O co více ale zklidní vztahy v koalici, o to větší odpor vzbudí u opoziční sociální demokracie. Tu oznámení nominace 57letého plukovníka Kubiceho na post ministra vnitra rozlítilo.

„Je to skandál, který republiku přiblížil orientálním despociím typu Kaddáfího režimu,“ prohlásil pro E15 bývalý předseda ČSSD a současný poslanec Jiří Paroubek, podle kterého Kubiceho policejní útvar Úřad pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) poškodil ČSSD ve volbách roku 2006.

Členovi sněmovního branného výboru Antonínu Seďovi (ČSSD), který byl jedním z těch, jimž těsně před volbami Kubice odhalil svou proslavenou zprávu o prorůstání organizovaného zločinu do politiky, vadí i Kubiceho společník z bezpečnostní agentury: „Jeho společníkem je Hynek Vlas, a pokud mě paměť neklame, tak je to jeden ze dvou policistů ÚOOZ, kteří takzvanou Kubiceho zprávu vypracovali.“

Naopak s Kubicem na postu vnitra je spokojen končící šéf tohoto rezortu Radek John (VV), který jeho jméno vybral z deseti navrhovaných kandidátů na sporný post. „Jsem rád, že jsem mohl doporučit pana plukovníka Kubiceho,“ řekl John.

Zemanův neschopný taxikář

V kabinetu Petra Nečase tak usedne první muž bez vysokoškolského vzdělání. Jan Kubice před rokem 1989 stihl jen střední školu a pak pracoval jako mistr v podniku Vodní stavby. Nedostatečné vzdělání se Kubicemu už několikrát málem vymstilo. Když v roce 2000 chtěl tehdejší premiér Miloš Zeman rozprášit protikorupční útvary, zesměšňoval jejich vedení „bývalým taxikářem, bývalým instalatérem nebo bývalým tělocvikářem“. Ten taxikář patřil právě Kubicemu, byť podle něj to byl jen výmysl estébáků. Nakonec post obhájil a celkově přežil tři policejní prezidenty a šest ministrů vnitra.

Mlčenlivý muž náhle promluvil

Kromě několika výjimek jako byla razie na večírku ruskojazyčné mafie U Holubů v roce 1995 veřejnost Kubiceho jméno dlouho neznala. Po roce 1989 nejprve diskrétně chránil pro stát významné objekty a politiky, v roce 1995 zakládal ÚOOZ. V roce 2006 však mlčenlivý policista vše změnil. Čtyři dny před volbami přinesl sněmovnímu výboru takzvanou Kubiceho zprávu o politicích a organizovaném zločinu, který okamžitě unikl na veřejnost. Podle Paroubka šlo o vrchol Kubiceho záškodnické akce vůči ČSSD: „Připomenu, že ÚOOZ tehdy zprefabrikoval kauzu biolíh, kauzu Budišov a takzvanou Kubiceho zprávu, která byla snůškou lží, polopravd a šílených konstrukcí.“ Exministr František Bublan je smířlivější: „Do kauzy v roce 2006 byl vtažen, podlehl různým tlakům a domnívám se, že toho dodnes lituje,“ ale ani on nepovažuje Kubiceho za dobrého ministra: „Obávám se, že bude ve vládě příliš osamocen. Ze zkušenosti vím, že je třeba mít za sebou silnou politickou skupinu, aby se ve vládě prosadily potřebné zákony. Jestliže Radek John říkal, že bojoval jako lev a snížili mu rozpočet o 8,5 miliardy, obávám se, že pozice Jana Kubiceho bude mnohem horší.“

Kubicemu nepřidá ani to, že po vynuceném odchodu od policie v roce 2008 založil bezpečnostní agenturu SUB S. A., která má zakázky i ze státního sektoru. Vládní politici přitom chtěli původně především očistit kabinet od lidí z detektivní branže.

Největší perly z Kubiceho zprávy

» Robert Hrabý (osoba z příbramského podsvětí, úzký kontakt na Jaroslava Starku) při vytěžení uvedl, že se všeobecně v kriminálně závadovém prostředí hovoří o tom, že za vraždou (Františka Mrázka, pozn. red.) stojí lidé z okolí Jiřího Paroubka, uvedl, že tyto informace slyšel z více stran.

» Ze správy hlavního města Prahy byl zaslán poznatek, že vražda Mrázka byla provedena osobou Kočka. » Informace o existenci zahraniční firmy, přes kterou Gross spolu s Paroubkem a Sobotkou vyvážejí své peníze ven do zahraničí a současně prostřednictvím této firmy platí své zahraniční aktivity a objednávky, aby nemuseli platit daně, Syntec Trading. Finanční toky do této společnosti pocházejí od společnosti Kenvelo (izraelská společnost), která je v úzkém kontaktu se Stanislavem Grossem, jehož firma Kenvelo sponzoruje za to, že Gross zařídil, že po atentátu granátem na Casino Royal Na Příkopech v Praze, že tyto prostory získá společnost Kenvelo. Tato společnost sponzoruje celou Grossovu rodinu. Finanční toky z této společnosti směřují do bankovních domů ČSOB a ČNB.

» Miroslav Grégr má milenecký poměr s Ludmilou Schwartzovou, která je velice úzce spojena s osobou Jiří Láznička.

» Vazba Pechan a advokát Tomáš Sokol, kdy oba mají být Židé, informace o jejich podpoře financování společnosti Charouze.

Autor: David Klimeš

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web