Kdo je nová šéfka krajů? Žena, která mění dresy nebo si přiklepává odměny | E15.cz

Kdo je nová šéfka krajů? Žena, která mění dresy nebo si přiklepává odměny

Pavel Otto

Současná hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová (43) vystudovala Pedagogickou fakultu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, v letech 1995 až 2000 učila tělocvik a občanskou nauku na základní škole v Horním Slavkově.

Politickou kariéru odstartovala v roce 2002, kdy se stala členkou slavkovského zastupitelstva.  Postupně vystřídala několik stran. První dva mandáty získala jako bezpartijní za Stranu zelených, v roce 2008 vstoupila do ODS, za níž byla až do prosince 2014 krajskou zastupitelkou.

Měsíc a půl po odchodu z karlovarského zastupitelstva, kam kandidovala za občanské demokraty, vstoupila Vildumetzová do hnutí Andreje Babiše a stala se náměstkyní ministra vnitra. Ve funkci nahradila Adrianu Krnáčovou, která odešla řídit pražský magistrát.

Stejně pružně jako měnit stranické dresy dokázala Vildumetzová ještě jako starostka Horního Slavkova získávat pro město dary. A největší z nich, sto tisíc korun, dostala sama, což vzbudilo pozornost médií.

ANO ovládne kraje, ČSSD vypadla z čela

Jako náměstkyně začala Vildumetzová šéfovat mimo jiné i odboru veřejné správy, dozoru a kontroly. Stejné pracoviště jen několik měsíců před jejím příchodem vybídlo slavkovské zastupitelstvo, aby zrušilo usnesení o stotisícové odměně právě pro svou bývalou starostku.

Nebylo to přitom poprvé, co Horní Slavkov své první dámě přilepšil. Radnice jí nadělila dar v hodnotě dvacet tisíc korun v každém roce, kdy stála v jejím čele. Rozruch však vzbudila až stotisícová odměna.

„Ministerstvo vnitra po opětovném projednání a upřesnění souvisejících dokumentů ze strany zastupitelstva města potvrdilo důvodnost poskytnutí daru," napsala Vildumetzová už jako náměstkyně ke stotisícové odměně, kterou inkasovala.

Babiš protlačil rozpočet. Schodek klesne na šedesát miliard

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!