Klaus: Kritika amnestie je útok na mě

aktualizováno Václav Klaus se ostře vymezil vůči kritikům amnestie. V kritice vidí útok na svou osobu a snahu o oslabení své politiké pozice. Není to kampaň proti amnestii, je to kampaň proti mě, část veřejnosti se nechala zmanipulovat, uvedl Klaus v ČT.

Václav Klaus
8.1.2013 20:43   |  

Klausova amnestie vzbudila nevoli veřejnosti i odborníků, kritizovali ji politici napříč politickým spektrem, bude se jí zabývat Ústavní soud, vláda i Sněmovna. Kritikům vadí zejména zastavení trestních stíhání, která trvají déle než osm let. Tato část amnestie totiž dopadá i na nejzávažnější hospodářské kauzy. Týden po vyhlášení prezidentské amnestie opustilo brány českých věznic přes šest tisíc vězňů a další desetitisíce lidí odsouzených k alternativním či podmíněným trestům čekají, až jim trest prominou soudy.

„Není to kampaň proti amnestii samotné, je to kampaň proti mně, proti hodnotám, které dlouhodobě představuji a zastávám a které více než dvě desetiletí v české politice prosazuji,“ brání své rozhodnutí Klaus. Podle něj v kampani nejde o odsouzené, ani o propouštěné, ani o takzvané tuneláře, ani o oběti trestné činnosti. Prezident vidí za kritikou jím vyhlášené amnestie útok na svou osobu a snahu oslabit jeho politickou pozici před koncem mandátu. „Zastrašit se nenechám. Nic nekončí. Před 15 lety jsem v podobné situaci vyslovil známou větu - jedeme dál. Ta platí i dnes,“ přirovnal situaci k sarajevskému atentátu.

Anketa

Myslíte si, že kritikům nejde o amnestii, ale o útok na Václava Klause?

Ano   10% Ne   90%

V anketě hlasovalo 922 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Prezident se ke kritice amnestie vyjádřil i pro Český rozhlas. „Křik, který moji političtí odpůrci vyvolali, a mediální bombardování veřejnosti, které následovalo, vedlo k tomu, že to úplně vymazalo podstatu amnestie, i to, koho a čeho se amnestie týkala a jaký je její vlastní smysl,“ uvedl v ČRo jindy mediálně zdrženlivý Klaus, jenž se v posledním týdnu vyjadřoval k amnestiím i v celostátních denících.

Politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy má z Klausova vyjádření dojem, že si prezident chce vybudovat pozici pro další politickou dráhu po tom, co odejde z Hradu. „Přirovnal tu situaci k sarajevskému atentátu a použil svoje heslo 'jedeme dál'. Tím se spíš mobilizují příznivci, než že by pokorně trošku uznal chybu,“ je přesvědčen Mlejnek, který kritiku amnestie považuje přinejmenším za zčásti oprávněnou.

Odpor k prezidentově amnestii sílí

Již přes 20 senátorů se rozhodlo, že podepíše ústavní stížnost na zrušení části amnestie. Návrh chtějí senátoři odeslat do konce týdne. V průzkumech veřejného mínění většina lidí s amnestií nesouhlasí a například facebooková skupina Nesouhlasíme s Klausovou amnestií má přes 330 tisíc sympatizantů a stejnojmenou petici už podepsalo přes 100 tisíc lidí.

Na protest proti prezidentské amnestii starostové některých obcí a ředitelé různých škol sundali ve svých úřadech a školách portrét Václava Klause. K protestu se přidávají další úřady. V pondělí se připojila více než stovka starostů v celé republice, řekl starosta obce Želechovice nad Dřevnicí na Zlínsku Michal Špendlík, který patřil k iniciátorům akce.

„Lidé se nám spontánně ozývají. Od vyhlášení amnestie za námi lidé chodí a ptají se, proč se to stalo a jestli s tím můžeme dělat. Naše možnosti jsou omezené, tak jsme se rozhodli alespoň takto protestovat,“ uvedl Špendlík. Tuto iniciativu označil Hrad za pokleslou.

Prohlášení prezidenta Václava Klause k politickým reakcím na vyhlášení dílčí amnestie
Laciná, jednostranná a lživá kampaň médií a politiků v médiích k amnestii, kterou jsem udělil k dvacetiletí České republiky, je ve své podstatě pokračováním toho, co dobře znám.
Není to kampaň proti samotné amnestii. Je to kampaň proti mně, proti hodnotám, které představuji a zastávám a které více než dvacet let v politice prosazuji.
Nejde v ní ani o odsouzené, ani o propouštěné, ani o takzvané tuneláře, ani o oběti trestné činnosti. Jejím smyslem je útočit na mě osobně - právě nyní, před skončením mé prezidentské funkce. Je výrazem obavy mých politických soupeřů z mého dalšího veřejného působení.
Vůbec se nedivím, že se při tak masívní kampani nechala nemalá část veřejnosti zmanipulovat a věří tomu, co je jí z médií vnucováno. Tím více si cením těch - a jejich počet v posledních dnech a hodinách výrazně narůstá - kteří se zmanipulovat nedali, používají svou hlavu a vyjadřují mi podporu. Spoléhám na ně, na jejich rozum, jejich samostatné myšlení a statečnost a nesmírně jim za jejich postoj děkuji.
Spoléhám na všechny, kteří jsou schopni mediální manipulaci prohlédnout. Také oni se mohou spolehnout, že od svých názorů a postojů ani v budoucnu neustoupím a zastrašit se nenechám. Nic nekončí. Před 15 lety jsem v podobné situaci řekl větu: „Jedeme dál.“ Ta platí i dnes.

Také čtěte:

Schwarzenberg: Stát by měl lidi poškozené amnestií odškodnit

Němci se po amnestii bojí růstu kriminality v pohraničí

ČSSD vyvolá kvůli amnestii hlasování o nedůvěře vládě


Autor: nos, čtk

Komentáře

Čtěte také

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Rozuzlení soutěže na poskytování telekomunikačních služeb pro více než 66 tisíc zaměstnanců ministerstva vnitra se oddaluje. Proti jejím podmínkám totiž podali námitky dva zájemci… více

Mobilní web