Klaus: Na Bobošíkovou se nezlobím. Za krach spojené pravice mohou Svobodní

Video Program hnutí Hlavu vzhůru Václav Klaus vůbec neviděl. Přesto slepenec různých stran a názorových směrů veřejně podpořil. Nyní pro časopis studentů VŠE uvedl, že v něm billboardová kampaň s jeho fotografií vyvolala určitou osobní újmu a označil i viníka totálního neúspěchu Hlavu vzhůru. Podle Klause je jím Petr Mach, šéf Strany svobodných občanů, který do spolku s Janou Bobošíkovou odmítl vstoupit.

Jana Bobošíková s Václavem Klausem
6.11.2013 13:23   |  

Neochota Strany svobodných občanů přidat se k integračnímu proudu stojí za neúspěchem pokusu spojit pravicové strany pod společnou vlajkou. To je nejnovější vysvětlení Václava Klause k totálnímu volebnímu neúspěchu hnutí Hlavu vzhůru, kterému v kampani propůjčil svou tvář.

„Abych to specifikoval, myslím, že největší úder tomu dalo jedno seskupení, jedna malá strana, která je nám jinak názorově velmi blízká, ale která se v žádném případě připojit nechtěla. Byla to strana Svobodných občanů Petra Macha. To, že se Petr Mach se svou stranou nebyl ochoten přidat, byla zásadní trhlina v pokusu takovéto širší seskupení udělat,“ řekl studentskému časopisu iList Klaus.

Nezdařené spojení

Někdejší hlava státu před volbami podpořila blok Hlavu vzhůru, v jehož čele stojí Jana Bobošíková. Politička si vzala za cíl sjednotit více pravicových stran a jít společně do voleb. Klaus nyní po totálním volebním neúspěchu hnutí Hlavu vzhůru koriguje svou podporu a dokonce hovoří o osobní újmě, kterou mu údajně způsobila volební kampaň.

„Že paní Bobošíková mé slovo „vyjádřím podporu“ přetaví v to, aby se má fotka dostala v celé naší republice na billboardy, jsem netušil. Na druhé straně jsem k určitým lidem loajální člověk, takže se za ně na to nezlobím. Ale ne že by mně to nevytvářelo určitou osobní újmu,“ uvedl prezident s tím, média to zase posunula úplně někam jinam. „Podívejte, v jisté chvíli jsem začal lámat hůl nad ODS. To je první věc.

Druhá věc, více a více mě trápí Evropská unie a v tomto smyslu neohrožená pozice Jany Bobošíkové vůči Evropské unii bylo něco, co jsem považoval v naší zemi za nesmírně potřebné, protože všichni ostatní to jenom šolíchali,“uvedl Klaus s tím, že na programu hnutí nespolupracoval a ani ho neviděl.

Bývalý prezident již před začátkem voleb prohlásil, že ODS potřebuje prohrát, aby došlo ke změně. I proto dal svůj hlas volebnímu bloku Hlavu vzhůru, který opakovaně podpořil již během předvolební kampaně. Uskupení vedené Janou Bobošíkovou však v předčasných volbách však naprosto propadlo, když získalo pouze 0,42 procenta, konkrétně 21 241 hlasů.

Mach: Šlo o slepenec

Podle Macha ale Bobošíkové pokus o sblížení více stran nebyl integrací pravice, ale spíše „slepencem“ politických uskupení od levice po pravici. „Je absurdní říkat, že to neuspělo kvůli naší neúčasti. I kdybychom se připojili, stále by se jednalo o slepenec,“ řekl Mach. Ten byl několik let spolupracovníkem prezidenta Klause. V roce 2009 založil svobodné, kteří se profilují jako přísně pravicová a euroskeptická strana. Jelikož se i Bobošíková staví proti Evropské unii, hovořilo se o možnosti spolupráce SSO s blokem Hlavu vzhůru. Svobodní ale předvolební kooperaci odmítli.


O nedávných volbách čtěte více:

Klaus si přeje jednotnou pravici. Podpořil blok Hlavu vzhůru Jany Bobošíkové

Příspěvek letos získá 11 stran. Nejvíce za hlasy utratili zemanovci a ODS

Výsledky přehledně: kdo získal a kdo ztratil


Autor: nos, čtk

Komentáře

Čtěte také

Pozor na rychlost. Na dálnici D1 ji začínají úsekově měřit kamery

Pozor na rychlost. Na dálnici D1 ji začínají úsekově měřit kamery

Tam, kde nyní na dálnici D1 přikazuje značka jet nanejvýš osmdesátkou, začínají dbát na dodržování předpisů kamery. Jejich počet se má nadále zvyšovat. více

Komerční prezentace
Mobilní web