Klaus: Soud verdiktem o spoření vstoupil do politiky

27.4.2011 16:33   |  

Prezident Václav Klaus se znovu tvrdě opřel do Ústavního soudu, jeho dnešní verdikt o stavebním spoření je prý vstupem této instituce do „čisté“ politiky. Podle ministra financí Miroslava Kalouska ústavní soudci prohloubili schodek letošního rozpočtu o šest miliardu korun.

Miliony lidí, kteří mají smlouvy o stavebním spoření, dostanou letos stejný státní příspěvek jako dosud. Snížení příspěvku na polovinu vláda před Ústavním soudem neobhájila. Soudci tak dali za pravdu ČSSD, která snížení státní podpory napadla.

Podle soudu kabinet Petra Nečase prosazením úspor zneužil loni na podzim stav legislativní nouze. Předseda soudu Pavel Rychetský označil ve zdůvodnění verdiktu zpětné snížení státní podpory za „nepřípustnou formu retroaktivity, i když bylo maskováno jako srážková daň“.

Kde vláda vezme šest miliard?

„V Česku se stalo módou mluvit o tom, jestli se ten či onen ústavní činitel pohybuje v rámci Ústavy, na hraně Ústavy, za hranou Ústavy. Chtěl bych říci, že rozhodnutí Ústavního soudu jednoznačně sděluje, že Ústavní soud se pohybuje mimo ústavu a že vstoupil do čisté politiky,“ prohlásil prezident Václav Klaus během své návštěvy černohorské Podgorice.

Podle šéfa státní pokladny Miroslava Kalouska musí politici verdikt respektovat. „Kde konkrétně vezmeme šest miliard na pokrytí výpadku, zatím nevím, budou to ale veřejné prostředky a fondy. Chtěl bych to vyřešit v brzké době, v horizontu měsíců,“ řekl Kalousek.


Čtěte více: Ústavní soud zrušil úsporné změny ve stavebním spoření


Podle předsedy opoziční ČSSD Bohuslava Sobotky obešla vláda Ústavu a měla by se proto lidem omluvit. „Jsem rád, že Ústavní soud ochránil občany před tím, aby jim stát zpětně měnil pravidla,“ konstatoval Sobotka.

Šance ČSSD zvýšil už březnový verdikt

Šanci sociální demokracie na úspěch u Ústavního soudu ohledně stavebního spoření zvýšil už jeho březnový verdikt soudu, který kvůli zneužití stavu legislativní nouze zrušil balíček škrtů. Ten ČSSD rovněž napadla.

U dříve uzavřených smluv se maximální výše příspěvku za loňský rok, který je však připisován letos, měla snížit ze 4 500 korun na 2 250 korun. U novějších smluv, kdy lidé od státu dostávají maximálně 3 tisíce korun, pokud u stavební spořitelny za rok uložili 20 tisíc korun, měl státní příspěvek klesnout na 1 500 korun.

Změnit pravidla může Nečasův kabinet znovu

Navzdory dnešnímu rozhodnutí ústavních soudců má vláda šanci svůj návrh znovu prosadit, parlament by však o něm musel znovu hlasovat. Soud odmítl pouze to, jakým způsobem Nečasův kabinet nová pravidla prosadil, snížení státní podpory však nijak nenapadl. Na rozdíl od zvláštní daně není snížení státní podpory protiústavní, vyplývá z nálezu.

Rychetský řekl, že klienti spořitelen - byť smlouvu uzavřeli už dříve – musí s takovou možností počítat. Aby podle něj dosáhli cílové částky, budou si muset ukládat více peněz.

Rozhodnutí patnáctičlenného pléna nebylo jednotné, odlišné stanovisko zaujali soudci Stanislav Balík, Ivana Janů, Vladimír Kůrka, Dagmar Lastovecká a Michaela Židlická.

Autor: Pavel Otto, čtk

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web