Klaus vetoval energetické štítky pro budovy, deformují prý trh

Novela zákona, která zavádí povinnost označovat budovy energetickými štítky podobně jako u elektrospotřebičů, narazila u prezidenta Václava Klause. Ten své veto vysvětlil tím, že předpis bezdůvodně nutí k zateplování i soukromé subjekty, jako kdyby stát a EU lépe než majitelé domů věděli, co je pro ně dobré. "Svým pojetím a účelem se zákon řadí vůbec k těm nejhorším a svobodné společnosti nejškodlivějším zákonům, o jejichž podpis jsem byl jako prezident republiky kdy požádán,“ uvedl Klaus.

 nemovitosti, energetické štítky
9.8.2012 13:52   |  

Takzvané průkazy energetické náročnosti mají sloužit jako informace pro kupující či nájemce, kteří podle nich zjistí provozní náklady na energie. Nové opatření má vést k nižší spotřebě energií, a tím ke snížení výdajů. Novela zavádí také povinnost instalovat měřiče tepla v bytech s ústředním topením. Nové pravidlo není iniciativou českých zákonodárců, ale vyplývá z nutnosti zavést příslušnou evropskou směrnici.

Podle předpisu měli energetické štítky už od příštího roku zajistit stavitelé, vlastníci budov nebo společenství vlastníků na nových budovách, při jejich přestavbách i při prodeji jednotlivých bytů. V případě pronájmů částí budov měla nová povinnost platit až od roku 2016. Již existující budovy pak měly získávat štítky postupně od roku 2015 do roku 2019.


Čtěte také:

Očima expertů: Jak ušetřit na energiích

Experiment v Paříži: energii budovám mají dodávat řasy


Anketa

Jsou podle vás energetické štítky pro budovy užitečné?

Ano, pomůžou lépe hospodařit s energií   9% Ne, pouze prodraží výstavbu a dají vydělat úzké skupině firem   90% Nevím, je mi to jedno   1%

V anketě hlasovalo 703 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Teď ale do vytyčeného plánu zasáhl prezident. Podle něj je evropská směrnice chybná a vágní. „Její aplikace výrazně prodraží výstavbu nejen nových veřejných budov, ale i soukromých bytů a domů. To zatíží rozpočty státu, krajů, obcí i jednotlivých domácností a zvýší též cenu bydlení, ztíží prodej bytů a celkově zatíží trh s nemovitostmi,“ podotkl Klaus.

Podle prezidenta předpis deformuje trh. „Protože zákon zakládá veřejnou podporu soukromému sektoru, zejména firem, které budou provádět instalaci vybraných zařízení využívajících 'obnovitelné' zdroje energie a také státem požadované audity, na své si přijdou na úkor ostatních pouze obchodníci s technologiemi, které by za běžných podmínek byly neprodejné, a rovněž ti, kteří budou průkazy energetické náročnosti přidělovat a kontrolovat,“ odůvodnil prezident své veto.

Ekologové: domácnosti můžou díky štítkům výrazně ušetřit

Podle zástupců Hnutí Duha by ale zákon srazil domácnostem účty za teplo o desítky procent a snížil závislost České republiky na fosilních palivech, tedy na uhelných velkodolech i na plynu z Ruska. „Snad jen uhlobaroni a bossové ruského Gazpromu mohou být odpůrci tohoto zákona,“ uvedl Miroslav Pech z Hnutí Duha.

Podle prezidenta jde český zákon ještě dál, než vyžaduje EU. Nepřihlíží dostatečně k místním, například klimatickým, podmínkám či způsobu užívání budov. K vrácení zákona ho prý i z těchto důvodů ve svých dopisech vyzvali nejen jednotliví občané a jejich skupiny, ale i senátorské kluby ČSSD, ODS a KDU-ČSL.

Další osud zákona je při opakování hlasování nejasný. Ve sněmovně totiž budil rozpaky a senátem prošel jen nejnižším možným potřebným počtem hlasů. „Je překvapivé, že takový zákon předložila tato vláda. Jsem přesvědčen, že důvody, které mě vedou k vrácení zákona, jsou dostatečně pádné k tomu, aby se Sněmovna nad ním ještě jednou zodpovědně zamyslela,“ uzavřel Klaus.

Autor: vrb

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web