Klaus znovu proti biopalivům - nepodepsal zákon o certifikátech

8.7.2011 14:59   |  

Prezident Václav Klaus dlouhodobě kritizuje přimíchávání biosložky do pohonných hmot. Příležitost vyjádřit nesouhlas s tímto trendem teď využil u novely zákona, která zavádí certifikáty pro pěstitele a prodejce biopaliv. Certifikáty mají pomoct redukovat emise uvolněné do ovzduší při výrobě i distribuci biosložky. Podle Klause ale změny nespravedlivě tvrdě dopadnou na dopravce i další občany. Zákon proto nepodepsal. Ani ho ale nevetoval, takže bude platit.

Novela, jejíž zavedení požaduje Evropská unie, počítá s tím, že se prodejci pohonných hmot, distributoři biopaliv i pěstitelé budou muset prokazovat certifikátem, že při výrobě a dopravě biosložky byla splněna kritéria udržitelnosti. Ta konkrétně vyžadují, aby při použití prodávaného biopaliva vzniklo méně oxidu uhličitého než spalováním nafty a benzinu, a to i když se započítají uvolněné emise při výrobě a distribuci biosložky.

Podle Klause ale novela pouze stupňuje zbytečnou regulaci při výrobě pohonných hmot. „Obávám se, že další a další regulace Evropské unie, které jsme nuceni přejímat do našeho právního řádu, představují jen opětovnou chybnou reakci na původní chybné rozhodnutí, které podle mého názoru vyžaduje zásadní diskusi a jeho přehodnocení,“ uvedl Klaus v dopise pro předsedkyni sněmovny.

Novela zákona o ochraně ovzduší podle prezidenta kvůli novým finančním nákladům negativně postihne podnikatele v dopravě, ale i další občany. Kvůli administrativní náročnosti a nižšímu výnosu spotřební daně prý více zatíží také státní rozpočet.


Čtěte také:

Komise chce zpřísnit pravidla pro využívání biopaliv

Studie: Biopaliva prý způsobí v EU škody jako 26 milionů aut


Podle propočtů ministerstva životního prostředí stoupnou náklady na provoz jednoho vozu kvůli novému opatření o 300 korun ročně, autodopravci připlatí statisíce. Profitovat z nové úpravy by ale měli zemědělci, protože jako dodavatelé místních surovin budou mít při certifikaci výhodu před dovozci ze vzdálenějších zemí.

Klaus: Měla by se vést debata i o možných rizicích

Podle Klause je ale i pozitivní dopad povinného přimíchávání bioložek do pohonných hmot na české zemědělství sporný. Podle Klause by se měla začít vést vážná diskuse i o možných rizicích.
„Zatím používání biopaliv stále jen rozšiřujeme, aniž bychom se hlouběji zabývali riziky s tím spojenými, mimo jiné i pro zdraví člověka,“ uvedl Klaus.

Podíl biosložky přidávané do pohonných hmot činí v Česku od loňského léta u benzinu 4,1 procenta a u motorové nafty šest procent. Přimíchávání má pomoct snížit emise skleníkových plynů, podpořit domácí zemědělskou produkci a snížit závislost na dovozech paliv. Do roku 2020 má podíl složek z obnovitelných zdrojů v pohonných hmotách vzrůst na minimálně deset procent.

Autor: vrb

Komentáře

Čtěte také

Maďarsko chce na hranici se Srbskem postavit „masivnější obranný systém“

Maďarsko chce na hranici se Srbskem postavit „masivnější obranný systém“

Maďarsko chce vybudovat druhý plot podél své hranice se Srbskem. Podle oznámil to maďarský premiér Viktor Orbán. Předpokládá, že druhá bariéra pomůže posílit obranu před možným… více

Mobilní web