Kleslová neprodlouží smlouvu s ČEZ, vyprší na konci roku | E15.cz

Kleslová neprodlouží smlouvu s ČEZ, vyprší na konci roku

Kleslová neprodlouží smlouvu s ČEZ, vyprší na konci roku
Radmila Kleslová (ANO)
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Smlouva místopředsedkyně ANO a starostky Prahy 10 Radmily Kleslové na poradenské a právní služby pro společnost ČEZ vyprší ke konci roku a již nebude obnovena. O ukončení zhruba patnáctileté spolupráce, která podle informací serveru Neovlivní.cz zajišťovala političce odměnu 100 tisíc korun měsíčně, podle něj požádala sama Kleslová s ohledem na své působení v politice.

„Od představenstva jsme si vyžádali, aby nám vyčlenili veškeré materiály, které se této smlouvy týkají,“ řekl předseda dozorčí rady ČEZ Václav Pačes. Připomněl, že právnička Kleslová s energetickou firmou spolupracovala již od roku 2000, tedy rovněž za předchozích vedení. Smlouva byla každoročně obnovována, vždy na dobu jednoho roku.

Na spolupráci političky se státní firmou upozornil člen dozorčí rady a bývalý náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht, který téma nechal zařadit na jednání dozorčí rady. Opoziční ODS Kleslovou kritizovala za „kolosální střet zájmů“.

Předseda dozorčí rady zdůraznil, že rozhodnutí Kleslové odstoupit od dosavadních poradenských služeb není pod tlakem médií, „rozhodnutí bylo učiněno dříve a na její popud,“ řekl.

Výše odměny nejasná

Pačes neupřesnil výši plnění vyplývající ze smlouvy. „To zjistíme z materiálů od představenstva. Není to tak, že by automaticky dostávala 100 tisíc po celou dobu, částky byly různé. Ale kolik to bylo, se teprve dozvíme,“ řekl Pačes. Mezi poslední témata, jimž se Kleslová věnovala, podle něj patřila například konzultace v souvislosti s přijetím nového energetického zákona.

Kleslová již ve středu uvedla, že s ČEZ má její právní kancelář standardní smlouvu. „ČEZ je mým klientem od roku 2000. Jsem vázaná mlčenlivostí o mých vztazích s klientem,“ odmítla komentovat konkrétní částku. Dodala, že Wagenknecht, který téma její spolupráce s ČEZ otevřel, zneužil svou pozici v dozorčí radě k politickému boji. „Je to flagrantní porušení povinnosti člena dozorčí rady ČEZ,“ poznamenala.

Ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš, do jehož gesce ČEZ spadá, uvedl, že nevidí důvod, aby tuto záležitost řešil. Wagenknechta z pozice svého náměstka v červnu odvolal. Podle serveru Neovlivní to bylo právě poté, co si Wagenknecht stěžoval na nátlak ze strany Kleslové. Babiš ale důvod odvolání neuvedl.

Vladimír Johanes: S ČEZ a se státem už nic neplánuji

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!