Koalice dokončila práci na služebním zákonu, návrh odešle opozici | E15.cz

Koalice dokončila práci na služebním zákonu, návrh odešle opozici

Koalice dokončila práci na služebním zákonu, návrh odešle opozici
22. srpna 2014 • 11:53
Koalice dokončila práci na paragrafovém znění služebního zákona a návrh odeslala opozici. Uvedl to místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. Návrh novely stále počítá s politickými náměstky, s čímž nesouhlasí prezident Miloš Zeman. Podle něho je velmi pravděpodobné, že bude zákon vetovat, jestliže v něm političtí náměstci zůstanou. Poslanec TOP 09 Martin Plíšek později potvrdil, že opoziční strana materiál dostala.

„Koaliční strany odsouhlasily finální text služebního zákona,“ řekl místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. Podle něj bude nyní odeslán premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, předsedům dalších koaličních stran, šéfům poslaneckých klubů a také opozici.

Bartošek doplnil, že koalice nijak neměnila dohodu, kterou v minulých týdnech s opozicí uzavřela. V novele tak zůstaly funkce politických náměstků. Bartošek doufá, že si koalice s prezidentem věc vyjasní. Požádal proto Zemana o schůzku.

Podle Plíška se opozice s návrhem novely seznámí o víkendu. Nevyloučil, že by si příští týden vládní a opoziční strany ještě svou dohodu ohledně materiálu potvrdily.

Ještě není ve finále

Zákon podle Bartoška počítá rovněž s větší prostupností státní správy, především v nižších úrovních a i pro úředníky samospráv. Státní správa by měla být otevřenější také pro lidi ze soukromé sféry. Vypuštěn byl původně navrhovaný institut generálního ředitele státní služby, který se nelíbil ODS a TOP 09. Většina kompetencí připadne ministerstvu vnitra, kde vznikne funkce náměstka pro státní službu.

Nad finálním textem by se koalice mohla sejít s opozicí, schůzka ale zatím není domluvena. Novelou se bude znovu zabývat Sněmovna, poslanci by zákon měli vrátit do druhého čtení. Schválen by pak mohl být na začátku září. Případné prezidentské veto by ale mohlo definitivní přijetí zákona, který má platit od ledna příštího roku, pozdržet.

Autor: ČTK
 

businessinfo.cz

  • V digitálním věku skladují firmy většinu dokumentů stále na papíře. A dělá jim to potíže
  • Pro oznamovatele korupce nejsou potřeba nová pravidla, tvrdí podnikatelé
  • Startup Investiční aukce otevřel faktoring i malým a středním firmám
  • Stát shromažďuje příliš mnoho dat, hrozí zneužití, varují poplatníci před kontrolním hlášením