Komunisté chtějí během volební kampaně sbírat podpisy pro vystoupení z NATO | E15.cz

Komunisté chtějí během volební kampaně sbírat podpisy pro vystoupení z NATO

Komunisté chtějí během volební kampaně sbírat podpisy pro vystoupení z NATO
předseda KSČM Vojtěch Filip
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

KSČM chce kampaně pro říjnové senátní a krajské volby využít k šíření petice, k jejímž požadavkům patří referendum o vystoupení ČR z NATO a zákaz případného vyslání českých vojáků na hranice s Ruskem. Novinářům to řekla poslankyně a předsedkyně pražské KSČM Marta Semelová.

Petice s heslem Kdo stojí o střet s jadernou velmocí je reakcí na červencové rozhodnutí NATO rozmístit čtyři mnohonárodní prapory v Polsku a v Pobaltí kvůli obavám těchto zemí z agresivní ruské politiky. Prapory budou na místě od příštího roku a to tak dlouho, jak bude potřeba. Vojáci USA se stanou základem praporu v Polsku, Britové v Estonsku, Kanaďané v Lotyšsku a Němci v Litvě. Případné zapojení českých vojáků zatím není na pořadu dne.

„NATO považujeme za válečnický pakt, který šíří chaos a destabilizuje regiony v celém světě,“ uvedla. Podle textu petice prý NATO rovněž může za humanitární pohromy a „živí teror a migrační vlny“.

Petice také žádá vládu, aby nepřipustila „rozmístění cizích vojsk, základen a zbraní na našem území“. Petiční výbor tvoří mimo jiné spisovatelka Lenka Procházková, režisér Zdeněk Troška, europoslanec KSČM Jaromír Kohlíček nebo mluvčí iniciativy Ne základnám Eva Novotná.

Armáda bude moci vyčlenit víc vojáků pro síly rychlé reakce NATO

O možnosti referenda o setrvání v NATO se mluvilo hlavně v souvislosti s posílením obrany východního křídla této aliance. Vláda dala počátkem července najevo, že žádný takový plebiscit neplánuje. Prezident Miloš Zeman tehdy uvedl, že podle návrhu zákona o obecném referendu by takové hlasování muselo požadovat čtvrt milionu lidí a on sám by usiloval o setrvání v organizaci.

Kampaň k senátním volbám v Praze bude podle Semelové opřena o práci zastupitelů. Prioritami bude práce, bydlení nebo dostupná zdravotní péče. „Chceme se soustředit také na dopravu, mír a bezpečnost,“ dodala Semelová.

Kandidáty jsou v Praze 11 ekonomka a předsedkyně kontrolního výboru Prahy 10 Jana Čunátová, která by mimo jiné chtěla do ústavy vrátit právo na práci. Lektorka bulharštiny Ludmila Nedělková se chce zaměřit na sociální problematiku a potírání kriminality v Praze 10. Zastupitel Prahy 17 Pavel Franěk, bývalý ředitel odboru cestovního ruchu ministerstva pro místní rozvoj, se chce zasazovat mimo jiné o lepší čerpání peněz z fondů EU. Do Senátu bude kandidovat v Praze 6. KSČM má nyní v Senátu jediného člena, na vlastní senátorský klub v historii horní komory zatím nedosáhla.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!