Komunisty by volilo 20 procent lidí. Víc než ODS | E15.cz

Komunisty by volilo 20 procent lidí. Víc než ODS

Komunisty by volilo 20 procent lidí. Víc než ODS
Vojtěch Filip, KSČM
• 
ZDROJ: Anna Vacková, E15

bru

Volby do Poslanecké sněmovny by v dubnu vyhrála ČSSD s 37 procenty hlasů. Za ní by následovala s 20 procenty KSČM, která v průzkumech poprvé od listopadu 2010 předstihla ODS. Do Sněmovny by se dostaly ještě TOP 09 a KDU-ČSL, vyplývá z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Zatímco obě opoziční strany tak dosáhly v průzkumu historických úspěchů, strany vládní koalice svorně propadly.

Socialisté s komunisty by tak mohli sestavit pohodlnou většinovou vládu. Vzniknout by mohla i koalice sociálních a občanských demokratů, kteří by od voličů nyní dostali 17,5 procenta. ODS se polední dobou v průzkumech nedaří, stejně špatného výsledku dosáhla i v prosinci 2011. Ještě na začátku loňského roku by ji přitom podle CVVM volilo přes 26 procent lidí.

Jana Havligerová: Vláda bez véčkařů? Žádná tragédie

Voliči by podle dubnového průzkumu už nedali šanci pravicové či středopravé vládě. TOP 09 by volilo 11,5 procenta z nich, křesťanští demokraté by se s 5,5 procenta do poslanecké sněmovny dostali jen těsně.

Takto by nyní podle dotázaných dopadly volby:

Stranické preference v dubnu 2012 podle CVVMStranické preference v dubnu 2012 podle CVVMAutor: CVVM
Zdroj: CVVM

Přestože průzkum probíhal ještě před skončením soudu s neformálním předsedou Věcí veřejných Vítem Bártou, strana by ve volbách získala jen dvě procenta hlasů a do sněmovny by se vůbec nedostala. Podobně by dopadla Strana práv občanů – Zemanovci.

Z průzkumu dále vyplývá, že k volbám by nyní přišlo 63 procent dotázaných, přičemž 32 procent si tím je jisto. To přibližně odpovídá volební účasti v roce 2010, kdy k volebním urnám přišlo 62,6 voličů. Necelá čtvrtina dotázaných je naopak přesvědčena, že k volbám nepůjde.

Autor: bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!