Kongres ODS má ohlásit konec krize, do čela se chce postavit jen Fiala

Pravicové straně se vrací sebevědomí. Překonání krize má potvrdit volební kongres, na kterém se delegáti sejdou koncem týdne v Ostravě. Občanští demokraté si po dvou letech zvolí nové vedení. Kandidát na předsedu strany je na kongresu jediný – ten nynější, Petr Fiala. Delegáti se podle něj budou scházet s vědomím, že strana je z nejhoršího venku a znovu posiluje. „ODS má krizi za sebou a postupně se vrací do pozice nejsilnější pravicové strany,“ uvedl Fiala.

Předseda ODS Petr Fiala
11.1.2016 6:14   |  

Průzkumy veřejného mínění mu dávají za pravdu. Podle většiny anket mírně klesá podpora TOP 09 a mírně roste podpora občanských demokratů. Momentálně průzkumy přisuzují ODS podporu 8,5 procenta voličů, nejpříznivější prognózy jí přisuzují dokonce deset procent hlasů.

I když je Fiala plný optimismu, uvědomuje si, že do kdysi dvouciferných volebních výsledků má strana ještě daleko. O tom, jak se k nim znovu dopracovat, by se občanští demokraté měli bavit právě na kongresu. Uvědomují si, že v situaci, kdy vládním partajím nahrává ekonomický růst, to nebude snadné.


Přečtěte si: Miroslava Němcová: Ráda bych zpět do vedení ODS, strana si to ale nepřeje


Základ strategie je tak dán: Soustavná kritika vládních kroků, zejména nejrůznějších nových regulací tak, jak ji ve sněmovně i jinde prezentuje Fiala. Plus varování před návratem socialismu, neboť levice vládne prakticky všude – na Hradě, v obou komorách parlamentu i v krajích. Hlavní heslo zní Rozbal to, což má označovat program pro ty, kteří se nebojí jít vlastní cestou a chtějí se sami rozhodovat.

Zatímco Fiala nebude mít na volebním sněmu soupeře, o post místopředsedů se hlásí více lidí. Nominace na prvního místopředsedu posbírali europoslanec Jan Zahradil, Martin Kupka, nyní místopředseda, a senátor Miloš Vystrčil, rovněž místopředseda. Poslední dva popřípadě budou obhajovat nynější posty. Spolu s Martinem Novotným či Adolfem Beznoskou mají nominace i na řadového místopředsedu.

Kandidaturu do čela ODS zvažují například i pražská politička Alexandra Udženija či poslanec Marek Benda. Současný předseda tipuje, že tým jeho nejbližších spolupracovníků se příliš nezmění. Osobně by v nejužším vedení strany rád viděl alespoň jednu ženu.


Čtěte také:

Návrh ODS na roční odklad hlášení u DPH Sněmovna neprojednala

ODS zvažuje kvůli jednání o EET ve Sněmovně ústavní stížnost

Jana Havligerová Autor: Jana Havligerová hlavní komentátorka deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Evropská komise má v současnosti na stole návrh reformy zákonů o autorských právech. V dokumentech, které EU zveřejní v září, se Evropská komise zabývá podporou mediálních domů.… více

Mobilní web