Kouření v restauracích by mohlo být zakázáno od ledna 2016

Velká benevolence Česka k alkoholu a tabáku by mohla brzy skončit. Už od ledna 2016 by například měl platit úplný zákaz kouření v restauracích, zákaz prodeje tabáku a alkoholu v automatech a na internetu, či nařízení, že restaurace musí nabízet jeden nápoj bez alkoholu levnější než stejně velký alkoholický nápoj. Navrhuje to ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

ilustrační foto
29.7.2014 16:11   |  

V minulosti zatím podobné snahy v Parlamentu narazily, tentokrát je ale šance větší. Úplný zákaz kouření v restauracích podporují i poslanci ANO.

Návrh zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky tabáku, alkoholu a jiných návykových látek pochází ještě z dílny předchozího ministra Leoše Hegera (TOP 09), Němeček v něm chystá ale některé změny.

Podle zjištění ČTK by se například zákaz kouření v restauracích neměl týkat elektronických cigaret. Proti původnímu textu by nemusel také být zaveden zákaz vstupu lidí pod vlivem alkoholu na kulturní akce. Kouření ve zdravotnických zařízeních by bylo zakázáno s výjimkou uzavřených oddělení psychiatrie a oddělení pro léčbu závislosti. Kouřit by se tedy nesmělo ani ve venkovních areálech nemocnic.

Anketa

Souhlasíte s úplným zákazem kouření v restauracích?

Ano   68% Ne   32%

V anketě hlasovalo 1485 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Celkově úprava podle dostupných informací zachovává původní zaměření na ochranu dětí a nekuřáků. U dětí se týká i zvýšené ochrany před alkoholem a drogami. Za prodej alkoholu a tabáku dětem by hrozila až dvoumilionová pokuta, za prodej dospívajícím jeden milion. Za umožnění kouření na místě, kde je to zakázané, by byla pokuta 30 tisíc korun.

V Česku ročně zemře na následky kouření 18 tisíc lidí. Kouření způsobuje devět z deseti případů rakoviny plic a desetkrát zvyšuje u kuřáků riziko mrtvice či infarktu. V Česku kouří zhruba 30 procent lidí, tři čtvrtiny začaly před dovršením 18 let, zkušenosti s kouřením má polovina třináctiletých a tři čtvrtiny patnáctiletých, pravidelnými kuřáky je 18 procent patnáctiletých.


Čtěte:

Co také politici navrhují: Supermarkety by měly mít o některých svátcích zavřeno, navrhuje Senát

Komentář Pavla Párala: Putyka jako zločin aneb Nech kuřáka žít


Podle statistik každý Čech, včetně novorozených dětí, vypije za rok deset litrů čistého alkoholu. Alespoň jednou v životě pilo alkohol 98 procent šestnáctiletých, pravidelně pije 60 procent. I když je v Česku prodej alkoholu do 18 let zakázán, v obchodě si ho koupilo 61 procent dospívajících, v restauraci 77 procent. Dvě třetiny dětí pily alkohol před dosažením 13 let.

Navrženým zákazem prodeje alkoholu a cigaret v prodejních automatech a na internetu se dostupnost pro děti a dospívající omezí. Nově by také lékaři dostali ze zákona povinnost provést tzv. krátkou intervenci, tedy poučit pacienty, včetně dětských, o rizicích tabáku, alkoholu a drog, včetně nabídky léčby těm, kteří už jsou závislostí ohroženi.

Němeček chce návrh předložit vládě do konce roku.


Dále čtěte:

Kdo hledá, toho si drogy najdou. Trochu jiný průvodce jihovýchodní Asií

Poslanci ANO navrhnou zákaz kouření v restauracích

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Ropná společnost Royal Dutch Shell omezí investice do solární energetiky, dokud nebude dostatečně zisková. Prohlásil to generální ředitel Ben van Beurden. Na jednání s akcionáři… více

Komerční prezentace
Mobilní web