Kuba chce měkčí pravidla pro předražené zakázky

Návrhy na dvacátou novelu zákona o veřejných zakázkách tahá ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) jako králíky z klobouku. Nyní přišel s tím, že by se měly změkčit podmínky pro nakládání se zakázkami, které nakonec stojí víc, než se původně předpokládalo.

Ministr průmyslu a nový první místopředseda ODS Martin Kuba
27.3.2013 6:48   |  

V současné době platí, že v případě prodražení zakázky do 20 procent původní hodnoty může zadavatel přidělit zakázku v rámci takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění. To znamená, že nemusí vypisovat nový tendr a dodatečné stavební práce může udělat stejná firma jako hlavní část zakázky. Ministr navrhuje, aby se limit posunul za současných 20 procent.

„Je to věc, o které by se mělo diskutovat. Na druhé straně není normální, pokud má stavba stát 100 milionů a stojí 170 milionů,“ uvedl Kuba na včerejším Setkání lídrů českého stavebnictví. Ministrovu ideu posunutí limitu podpořil také jeho vlivný spojenec Robert Pergl z Komory administrátorů veřejných zakázek.

Zvýšení limitu pro takzvané vícepráce na 50 procent by si přál také generální ředitel Metrostavu Pavel Pilát. „Větší stavební projekty jsou nerealizovatelné bez toho, aby v průběhu stavby docházelo ke změnám,“ poznamenal Pilát na jiné stavební konferenci.


Čtěte také:

Začíná boj o podobu zakázkového zákona

Boj s korupcí brzdí růst, tvrdí studie. Kuba chce změny

Autor: Daniel Novák

Komentáře

Čtěte také

Kyjev nám dluží 14,5 miliardy za dodávky na území rebelů, tvrdí Gazprom

Kyjev nám dluží 14,5 miliardy za dodávky na území rebelů, tvrdí Gazprom

Ukrajina dluží ruské státní společnosti Gazprom 600 milionů dolarů (14,5 miliardy korun) za dodávky plynu do východních částí země ovládaných povstalci. Uvedl to podle agentury… více

Komerční prezentace
Mobilní web