Kuba chce měkčí pravidla pro předražené zakázky

Návrhy na dvacátou novelu zákona o veřejných zakázkách tahá ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) jako králíky z klobouku. Nyní přišel s tím, že by se měly změkčit podmínky pro nakládání se zakázkami, které nakonec stojí víc, než se původně předpokládalo.

Ministr průmyslu a nový první místopředseda ODS Martin Kuba
27.3.2013 6:48   |  

V současné době platí, že v případě prodražení zakázky do 20 procent původní hodnoty může zadavatel přidělit zakázku v rámci takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění. To znamená, že nemusí vypisovat nový tendr a dodatečné stavební práce může udělat stejná firma jako hlavní část zakázky. Ministr navrhuje, aby se limit posunul za současných 20 procent.

„Je to věc, o které by se mělo diskutovat. Na druhé straně není normální, pokud má stavba stát 100 milionů a stojí 170 milionů,“ uvedl Kuba na včerejším Setkání lídrů českého stavebnictví. Ministrovu ideu posunutí limitu podpořil také jeho vlivný spojenec Robert Pergl z Komory administrátorů veřejných zakázek.

Zvýšení limitu pro takzvané vícepráce na 50 procent by si přál také generální ředitel Metrostavu Pavel Pilát. „Větší stavební projekty jsou nerealizovatelné bez toho, aby v průběhu stavby docházelo ke změnám,“ poznamenal Pilát na jiné stavební konferenci.


Čtěte také:

Začíná boj o podobu zakázkového zákona

Boj s korupcí brzdí růst, tvrdí studie. Kuba chce změny

Autor: Daniel Novák

Komentáře

Čtěte také

Holešovické nákupní centrum Lordshipu bude nižší, s parkovištěm pro místní

Holešovické nákupní centrum Lordshipu bude nižší, s parkovištěm pro místní

Radnice Prahy 7 se domluvila s firmou Lordship na podobě nákupního centra Holešovický trojúhelník na pozemku mezi ulicemi Veletržní, Strojnická a U Studánky. Potvrdili to starosta… více

Mobilní web