Kvůli útlumu těžby na severu Čech přijdou o práci stovky lidí, vláda projedná pomoc | E15.cz

Kvůli útlumu těžby na severu Čech přijdou o práci stovky lidí, vláda projedná pomoc

23. října 2016 • 09:12

Vytvoření mobilního pracoviště úřadu práce přímo na pracovištích hnědouhelného lomu ČSA na Mostecku, podpora rekvalifikací či příspěvek firmám, které zaměstnají pracovníky lomu ohrožené ztrátou zaměstnání, to jsou některá z opatření, která navrhuje ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). 

Chce tím řešit možné zvýšení nezaměstnanosti v důsledku útlumu těžby hnědého uhlí v Ústeckém kraji. Návrh, ke kterému má výhrady ministerstvo financí, v pondělí projedná vláda.

Podle materiálu přijde do roku 2021 o práci v hnědouhelném lomu ČSA na Mostecku, kde vláda loni rozhodla o neprolomení limitů těžby, 1769 zaměstnanců. Více než 600 z nich ale může najít práci v jiných těžebních firmách v okolí. Těch, kteří nenajdou práci jinde, bude asi 1145.

Materiál počítá s vytvořením mobilního pracoviště úřadu práce přímo na pracovištích lomu ČSA, podporou rekvalifikací a zmiňuje i příspěvek firmám, které zaměstnají pracovníky dolu ohrožené ztrátou zaměstnání. V úvahu připadají i příspěvky na dojíždění za prací.

Podle předkládací zprávy má MPSV letos na proaktivní opatření v Ústeckém kraji přes dvě miliardy korun z operačního fondu Zaměstnanost. Navržená opatření se ale týkají i resortů průmyslu či místního rozvoje.

Další propuštění horníci dostanou kompenzace, vláda pomůže i těm z dolu ČSA

Součástí návrhu je i rozšíření kompenzací, které byly schváleny pro horníky z černouhelných dolů v Moravskoslezském kraji. Vláda ale už na začátku října kompenzace pro horníky z hnědouhelných povrchových dolů schválila. Budou ovšem nižší, než se původně uvažovalo. Měsíčně jim má být vyplaceno 5300 namísto 7000 korun. Právě s tím dlouhodobě nesouhlasí ministr financí Andrej Babiš (ANO), materiál je tak do vlády předkládán s rozporem.

Vláda před rokem rozhodla, že limity těžby uhlí se na severu Čech prolomí pouze v dole Bílina. V ČSA, kde těží Severní energetická, ovládaná miliardářem Pavlem Tykačem, zůstávají zachovány.

Důl Paskov se zavře nejdříve příští rok, prodělává sto milionů měsíčně

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!