Levice prosadila korunního svědka, Senát ho zamítne

19.5.2010 8:46   |  

ČSSD, většina komunistů, zelení a část lidovců včera schválili vládní protikorupční balíček z pera ministra vnitra a lídra sociální demokracie v Praze Martina Peciny. Z nových opatření vyvolávají největší diskuze instituty korunního svědka a agenta provokatéra. Občanští demokraté, kteří návrhy označují za „propolicejní“, a TOP 09 se debaty odmítli účastnit.

„Nebudeme této předvolební taškařici sociálních demokratů asistovat,“ prohlásil šéf poslanců ODS Petr Tluchoř. „Jsem poslední, kdo by chtěl udělat z pléna předvolební mítink,“ vzkázal mu Pecina. Senát, kde má pravice většinu, zřejmě předlohu zamítne. Pokud by ji vetoval, nebo vrátil, s ohledem na volby spadne pod stůl. Podle ČSSD však nelze další osud balíčku předjímat.

KSČM do návrhu neprosadila zavedení majetkových přiznání pro lidi s majetkem nad deset milionů korun. Sněmovna nepodpořila ani Marka Bendu z ODS, který chtěl zrušit institut agenta provokatéra a ustanovení, jež policistům zaručuje libovolný přístup do daňových přiznání. Poslanci naopak souhlasili se sociálním demokratem Jeronýmem Tejcem, aby o tom, který z obviněných by se mohl stát korunním svědkem, a zaručit si tak beztrestnost, rozhodoval žalobce se souhlasem nejvyššího státního zástupce. Například nejvyšší žalobkyně Renata Vesecká je však přesvědčena, že by o tom měl rozhodovat soud.

Balíček kritizuje i poslankyně KSČM Zuzka Bebarová Rujbrová. „Rozšiřuje odposlechy a šmírování. Korunní svědek je beztrestnost pro pachatele, kteří udají své komplice,“ řekla.

Autor: Pavel Otto

Komentáře

Čtěte také

Amazon v Dobrovízi najel na plnou kapacitu, zaměstnancům zvýší platy

Amazon v Dobrovízi najel na plnou kapacitu, zaměstnancům zvýší platy Fotogalerie

Internetový obchod Amazon plně zprovoznil svůj areál ve středočeské Dobrovízi. Zástupci firmy a obce Dobrovíz dnes společně přestřihli pásku u nové skladovací věže distribučního… více

Mobilní web