Levice prosadila korunního svědka, Senát ho zamítne

19.5.2010 8:46   |  

ČSSD, většina komunistů, zelení a část lidovců včera schválili vládní protikorupční balíček z pera ministra vnitra a lídra sociální demokracie v Praze Martina Peciny. Z nových opatření vyvolávají největší diskuze instituty korunního svědka a agenta provokatéra. Občanští demokraté, kteří návrhy označují za „propolicejní“, a TOP 09 se debaty odmítli účastnit.

„Nebudeme této předvolební taškařici sociálních demokratů asistovat,“ prohlásil šéf poslanců ODS Petr Tluchoř. „Jsem poslední, kdo by chtěl udělat z pléna předvolební mítink,“ vzkázal mu Pecina. Senát, kde má pravice většinu, zřejmě předlohu zamítne. Pokud by ji vetoval, nebo vrátil, s ohledem na volby spadne pod stůl. Podle ČSSD však nelze další osud balíčku předjímat.

KSČM do návrhu neprosadila zavedení majetkových přiznání pro lidi s majetkem nad deset milionů korun. Sněmovna nepodpořila ani Marka Bendu z ODS, který chtěl zrušit institut agenta provokatéra a ustanovení, jež policistům zaručuje libovolný přístup do daňových přiznání. Poslanci naopak souhlasili se sociálním demokratem Jeronýmem Tejcem, aby o tom, který z obviněných by se mohl stát korunním svědkem, a zaručit si tak beztrestnost, rozhodoval žalobce se souhlasem nejvyššího státního zástupce. Například nejvyšší žalobkyně Renata Vesecká je však přesvědčena, že by o tom měl rozhodovat soud.

Balíček kritizuje i poslankyně KSČM Zuzka Bebarová Rujbrová. „Rozšiřuje odposlechy a šmírování. Korunní svědek je beztrestnost pro pachatele, kteří udají své komplice,“ řekla.

Autor: Pavel Otto

Komentáře

Čtěte také

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorský premiér Horst Seehofer se po uzavřeném zasedání bavorského zemské vlády distancoval od postoje kancléřky Angely Merkelové k migrační krizi. Kancléřčino "to zvládneme" prý… více

Mobilní web