LIDEM podpoří církevní restituce, získají koaliční smlouvu i klub | E15.cz

LIDEM podpoří církevní restituce, získají koaliční smlouvu i klub

LIDEM podpoří církevní restituce, získají koaliční smlouvu i klub
Premiér Petr Nečas a místopředsedkyně vlády Karolína Peake na zasedání Poslanecké sněmovny 5. září v Praze.
• 
ZDROJ: čtk - Roman Vondrouš

ČTK

Strana LIDEM společně s dalšími koaličními stranami přehlasuje ve Sněmovně projednávané senátní veto zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi. Řekla to šéfka strany a vicepremiérka Karolína Peake s tím, že s předseda ODS a premiér Petr Nečas garantuje hlasy pro překonání předpokládaného senátního veta dnes poslanci přijatého vládního balíčku daňových změn. Premiér také slíbil do konce roku revidovat a podepsat koaliční smlouvu mezi ODS, TOP 09 a LIDEM a také podpořit vznik klubu této strany.

„My jsme ve straně měli po posledních týdnech událostí v ODS pochyby o stabilitě oněch 101 hlasů, které dnes konsolidační balíček podpořily,“ vysvětlila novinářům vicepremiérka. Právě proto prý její strana navrhovala, aby se o restitucích finálně hlasovalo až v prosinci, tedy poté, co bude definitivně přehlasováno předpokládané senátní veto vládního balíčku zvyšujícího například daň z přidané hodnoty.

O postoji pak odpoledne a večer zástupci LIDEM jednali s premiérem Nečasem a šéfem poslaneckého klubu strany Zbyňkem Stanjurou. Ten už okolo 19:00 tvrdil, že Sněmovna bude o restitucích hlasovat ještě dnes či v noci.

Peake před novináře předstoupila až po 21:00 a oznámila, že oba Nečas a Stanjura garantovali prosincové přehlasování senátního veta většinou 101 hlasů. Vicepremiérka přitom chce „žít ve světě, ve kterém podání ruky premiéra má nějakou platnost“.

„Zároveň jsme se také dohodli na tom, že dojde k podpisu koaliční smlouvy mezi LIDEM, ODS a TOP 09. Budeme revidovat programové prohlášení vlády i koaliční smlouvu,“ popsala novou dohodu Peake. Strany si podle ní řeknou, jaké mají priority a kolik na ně mají času a peněz. K revizi koaliční smlouvy vyzval Nečase také víkendový kongres ODS v Brně. Lídři stran se opět začnou scházet ve formátu K9, tedy trojice z každé vládní strany.

Vládní partneři podle ní podpoří vznik poslaneckého klubu LIDEM. V této věci má prý stále prioritu získat desítku poslanců, kterou k založení potřebuje podle stávajících pravidel, možná podle ní ale je také změna jednacího řádu sněmovny.

Zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi je na programu nynější schůze, je zařazen jako dnešní poslední pevný bod a poslanci už jej začali projednávat.

Kvůli postoji strany LIDEM, která své ano majetkovému vyrovnání s církvemi podmiňovala definitivním přijetím konsolidačního balíčku dlouhodobě, Sněmovna už hlasování o církevních restitucích v minulosti odkládala.

Vládní daňový balíček dnes prošel také díky hlasům tří nových poslanců ODS, kteří ve Sněmovně nahradili trojici vnitrostranických rebelů. Jedním z nováčků je ale Roman Pekárek, kterého soud nepravomocně odsoudil na šest let do vězení pro podezření z korupce. Tento poslanec se nechce vzdát mandátu, ačkoliv jej k tomu vyzvali lídři stran koalice a podobný krok od něj očekává i jeho stranický šéf a premiér Nečas.

Restituční předloha vychází z dohody státu a církví; církve by měly dostat asi polovinu svého historického majetku v hodnotě zhruba 75 miliard korun, který je v držení státu. Za nemovitosti v držení obcí, krajů nebo soukromníků mají církve získat náhradu 59 miliard korun během 30 let, tedy dvě miliardy ročně. K této sumě by se připočítávala inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních, což činí asi půldruhé miliardy korun ročně.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!