Majetková přiznání poslanců: Bém dostal statisíce za knihu

Většina poslanců už přiznala majetek za loňský rok. Někteří si pořizovali automobily, jiní nemovitosti. Řada zákonodárců splácí různé úvěry. Naopak například Pavel Bém (dříve ODS) v majetkovém přiznání uvedl, že dostal autorský honorář 725 tisíc korun za knihu Třetí Everest - poznání bolí vydanou před pěti lety.

 Pavel Bém na vrcholu nejvyšší hory světa
29.6.2012 18:29   |  

Knihu vydala firma Livingstone Bémova přítele Rudolfa Švaříčka v roce 2007 a za dva následující roky se jí podle serveru Aktuálně.cz prodalo tři tisíce výtisků. Její cena se pohybuje okolo tisíce korun. Bém přitom za tuto knihu autorský honorář v podobné výši inkasoval už v roce 2008.

Další poslanci podle svých majetkových přiznání loni investovali do automobilů. Za 1,95 milionu j nakoupil ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (LIDEM). Vozy si koupili k další poslanci, například Ivan Fuksa za 760 tisíc korun, Vojtěch Filip (KSČM) za 789 tisíc korun, Jaroslav Krupka (ODS) za 858 tisíc korun

Třetinu domu a pozemku na pražské Malé Straně dostala darem od matky vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM) nabyla dědictvím polovinu domu za 314 tisíc a investovala 150 tisíc korun do „stavby vodního díla“. Její stranická kolegyně Soňa Marková zdědila byt za 1,5 milionu, Petr Tluchoř (ODS) dostal byt za 2,55 milionu darem od tety. Jan Bauer (ODS) se stal vlastníkem dvou garáží za 80 tisíc a 84 tisíc korun. Viktor Paggio koupil na hypotéku byt za 2,8 milionu korun, splácel úvěr ve výši 3,4 milionu.


Čtěte také:

Putinovo majetkové přiznání: staré volhy a přívěs po otci

Obamovi si loni vydělali 790 tisíc dolarů, živí je platy i knihy


Někteří poslanci loni vkládali své peníze do akcií. Bauer koupil za jeden milion cenné papíry elektrárenské firmy ČEZ a za milion telekomunikační společnosti Telefónica. Ivana Levá (KSČM) pořídila za 230 tisíc akcie Morgan Stanley. Jaroslav Martinů (ODS) zase uložil milion do státních dluhopisů a Radim Fiala (ODS) koupil za tři miliony podíl ve Studiu PN Prostějov.

Všechny kolonky zůstaly prázdné v loňském přiznání premiéra Petra Nečase (ODS). Naopak pozornost budí přiznání Kristýny Kočí, jež dostala šátek za 15 tisíc korun od Víta Bárty (VV) a alkohol a tělový krém od čínského velvyslanectví.

Přiznání doručil z vazební věznice David Rath. Mimo jiné se podle něho stal spoluvlastníkem domu za 1,75 milionu korun. Někteří poslanci inkasují podle přiznání statisícové částky za působení na radnicích různých měst a v jejich firmách. Zákonodárci musejí podat přiznání do konce června. Postačí ale, že dokumenty pošlou poslední červnový den poštou. Přiznání asi devíti desítek členů dolní komory zatím nejsou v elektronickém registru přístupná, teprve se kontroluje, že jsou formálně v pořádku.

Autor: čtk, bru

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web