Malým brát, velkým dát: pražské periferie přišly o peníze na školy

Jak funguje pražská vláda TOP 09, kterou drží u moci ČSSD, se minulý týden ukázalo při schvalování dotací na výstavbu mateřských a základních škol. Radní pro školství Ludmila Štvánová (TOP 09) předložila zastupitelům návrh na rozdělení peněz z dvěstěmilionového balíků, který v úterý jednobarevná rada města schválila. V malých okrajových částech Prahy, které jsou bity na přílivu mladých rodin, slavili. Předčasně. O peníze přišli, když pražští zastupitelé schválili pozměňovací návrh z dílny ČSSD.

Iustrační foto
29.3.2014 7:05   |  

Večer před zasedáním zastupitelstva totiž zasedl finanční výbor vedený sociálním demokratem Petrem Hulínským (ČSSD) a jal se s dotačními miliony čarovat. Malým městským částem, které mají průměrný roční rozpočet 15 milionů korun a na investice jim zbývá kolem milionu, peníze sebral a přesunul je pro městské části Praha 6, 10 a 13.

Ty se v minulosti proslavily dobrými vztahy s politickým hybatelem Tomášem Hrdličkou (ODS) a investováním přebytečných stamilionů do společnosti Key Investments, čímž o ně přišly. Tyto městské části s miliardovými rozpočty o peníze magistrát navíc ani nepožádaly.

Šest milionů nakonec nedostane například Městská část Křeslice, která žádnou školku nemá a město žádá o příspěvek už několik let. Praha 10, která se chystá utratit miliardu za novou radnici, si naopak přilepší o 19 milionů korun. Z necelých pěti milionů určených pro školku v Řeporyjích se mohou radovat v Praze 13, která nedávno nakoupila padesát kamer za sto milionů korun. Štěrboholští nedostanou deset milionů, které měly vyřešit problém padesáti předškoláků a školáků. Praha 6 naopak získá milionů patnáct.

„Tyto peníze nejsou nárokovou záležitostí. Víc je potřebují jinde. Upřednostnili jsme mateřské školky před základními, kde není problém tak naléhavý,“ děl předkladatel pozměňovacího návrhu - sociální demokrat Karel Březina, který si svůj návrh asi ani nepřečetl. Peníze se totiž přesouvaly hlavně v rámci mateřinek.

Korunu fundované argumentaci nasadila gesční radní Štvánová, která změnu akceptovala a apelovala na zastupitele, že jde přece o děti a ne o politikum. „Pletete se. Peníze jdou na malé městské části Nebušice, Lysolaje a Suchdol,“ vysvětlila ještě týdeníku Euro. Nikoliv. Nebušice o deset milionů přišly, dva miliony určené shodně pro Suchdol a Lysolaje jen nikdo nepřesunul potřebnějším.


Čtěte také:

Pražští politici si prosadili jeden volební obvod. Má přinést konec kšeftování

Ministerstvo: Učitelům by příští rok mohl vzrůst plat o 411 korun

Politici rozehrávají boj o Prahu, TOP 09 hledá hlasy pro jeden obvod

Autor: Hana Boříková, Euro

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web