Martin Čaban: Škody v kauze Opencard

Komentář

Není těžké dospět k závěru, že za celou taškařici s pražskou tramvajenkou Opencard by měl jít někdo sedět. Stačí k tomu prosté porovnání cena/výkon a ověření ve vlastní kapse, že karta skutečně není vyrobena z ryzího zlata, platiny, kryptonitu, vibrania, mythrilu ani jiného pohádkového, nebo alespoň pohádkově drahého materiálu

Bohuslav Svoboda a Tomáš Hudeček u soudu kvůli kauze opencard
9.9.2016 13:58   |  

Jenže pocit, který přepadá kdejakého cestujícího v pražské hromadné dopravě, by se neměl stát základem pro soudní verdikt. Na tom stojí celá myšlenka spravedlnosti. Leč výrok pražského městského soudu o vině exprimátorů Svobody a Hudečka a tří dalších představitelů magistrátu jako by vycházel právě spíše z dojmu, že je třeba někoho odsoudit. A nejsnáze toho, kdo je po ruce.

Soudce ve zdůvodnění svého postoje uznal, že obžalovaní neměli v úmyslu způsobit škodu, nelze vyčíslit, jakou škodu způsobili, a v zásadě neměli moc jiných možností, jak se se zděděným systémem nejdražší tramvajenky na světě popasovat. Přesto rozdal pět podmíněných trestů lidem, kteří Opencard nevymysleli, neobjednali, neprogramovali, neprovozovali ani nevlastnili.


Přečtěte si: Provoz Lítačky stojí 4,4 milionu měsíčně. Moc neušetřila, tvrdí opozice


Jakkoli je třeba každý soudní verdikt respektovat jako hlas moci justiční, určitým pochybám se ubránit nelze. I kvůli tomu, že v průběhu vyšetřování a projednávání případu se vyměnil jak soudce, tak státní zástupce. Druhá instance soudního procesu bude v tomto případě vítanou možností zvrátit, nebo třeba aspoň zpřesnit či vyjasnit původní verdikt. Samo o sobě by to nebylo zvlášť divné, od toho odvolací řízení jsou.

Na verdiktu pražského městského soudu je ale nepříjemné především to, že je další ukázkou kriminalizace politických rozhodnutí. Že v této disciplíně v poslední době vynikají policisté a státní zástupci, je známá věc, ale právě u soudů by se měl tento trend brzdit.

Jestliže se nově zvolení politici potýkají s problémem evidentně poděděným po předchozích garniturách, musí přijímat rozhodnutí; od toho jsou zvoleni. Pokud bude takto snadné jejich jednání kriminalizovat, zcela logicky opadne už dnes nízká chuť do komunální politiky vstupovat. Policisté a státní zástupci tuto perspektivu zjevně nevnímají, ti jsou nadšení společenskou objednávkou volající po tom, aby prostě někdo důležitý seděl. Soudce by ale širší společenský vhled mít měl.


Čtěte také:

ODS: Rozsudek k opencard je kriminalizace politického rozhodnutí

TOP 09 a Piráti podají stížnost na Krnáčovou, odmítla svolat zastupitelstvo

Martin Čaban Autor: Martin Čaban komentátor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web